Feministka v dirndlu osvaja Bavarsko

Katharina Schulze je 33-letna arhitektka uspeha Zelenih na bavarskih deželnih volitvah.

Objavljeno
15. oktober 2018 18.00
Posodobljeno
15. oktober 2018 19.16
Čeprav rada obleče dirndl, je Katharina Schulze v prvi vrsti seveda sodobna, okoljsko ozaveščena mlada ženska. FOTO: Reuters
G. U.
G. U.
Čeprav so predvolilne raziskave v po površini največji, po prebivalstvu in gospodarski moči pa drugi največji nemški zvezni deželi, Svobodni državi Bavarski, dobro napovedale izid, je bil ta kljub vsemu zanimiv. V najjužnejšem delu Nemčije, ki velja za trdnjavo konservativizma, je konservativna in tradicionalno samostojno vladajoča krščanskosocialna unija (CSU) doživela najslabši izid v več desetletjih. Na drugo mesto pa so se s skoraj petino glasov uvrstili Zeleni.

Arhitektka njihovega uspeha je ženska, za povrhu še mlada, ki se razglaša za feministko, 33-letna Katharina Schulze. Odraščala je v slikovitem mestecu Herrsching ob ledeniškem jezeru Amersee. Pred desetimi leti se je med študijem politologije in kulturologije v Münchnu pridružila podmladku Zelenih. Leta 2013 je sedla v deželni parlament, kjer je zdaj vodja njihove poslanske skupine in sopredsedujoča stranke na Bavarskem.

Ne pripada glasnemu delu Zelenih, ki je zvest aktivističnemu slogu iz časov njenega nastanka. Spada v strankarski center. Ta je še vedno dovolj na levi, da pritegne mlade in izobražene volilce v mestih, razočarane nad pomikom tradicionalne levice – socialdemokratov – v desno, vendar dovolj pragmatičen, da pritegne tudi verne ljudi s podeželja. Posebej rast priljubljenosti stranke med njimi je zanimiva – po eni strani so jim Zeleni všeč, ker se zavzemajo za varovanje narave, po drugi strani pa so za sprejemanje beguncev, kar je v skladu s krščanskimi vrednotami.

Za mlado feministko Katharino Schulze je nenavadno, da rada obleče – seveda zelen – dirndl, tradicionalno oblačilo žensk v Alpah. Pravi, da s tem poudarja, da tradicija ne pripada samo CSU. In dodaja: »Poleg tega ga rada nosim.«