Finski premier Jyrki Katainen je izjavil, da sta evro in vključenost v evrsko območje zanje alternativa brez primerjave. Omenjena skandinavska država je vznemirila trge pretekli teden, ko je terjala zagotovila oziroma zagrozila z blokado dogovora o pomoči Španiji, kar je vplivalo na stališče evroobmočja do dolga.
V komentarju predsednika vlade v Helsinkih, ki je bil objavljen v nedeljski izdaji časnika Savon Sanomat, odzvanjajo trda stališča Finske v zvezi z reševanjem dolžniške krize, ki spominjajo na protievropsko ozračje v času lanskoletnih volitev.
Čeprav se je vzdušje umirilo, je bogata Finska previdna glede pomoči šibkim članicam. Predsednik stranke Pravi Finci Timo Soini je o premierovih izjavah dejal, da so strahovi, povezani z morebitnim zlomom evra, brez podlage.
Katainen je v mnenjskem članku zapisal, da upa, da Fincem ne bo treba izkusiti posledic bodisi zloma evra bodisi opustitve skupne valute. Če bi evro propadel, bi to za Finsko pomenilo zmanjšanje proračunskih izdatkov za socialo, pa tudi višje davke, je povedal ministrski predsednik.
S svojim pisanjem je Katainen skušal okrepiti načeto zaupanje v evropsko sodelovanje in iskanje rešitve v aktualni krizi, so včeraj pisale lokalne tiskovne agencije. Finski predsednik Sauli Niisto je konec tedna izjavil, da ne verjame, da bi država lahko izstopila iz evrskega območja, so poročali nekateri mediji.
Na vprašanje, kako komentira dejstvo, da je večina finskih volivcev tako zelo kritična do evroobmočja v sedanji obliki, je Niisto diplomatsko odgovoril, da je »povsem razumljivo, da sedanje razmere povzročajo skrb – toda ne verjamem, da bi si Finci želeli zapustiti evroobmočje«.
Minister za evropske zadeve Alexander Stubb pa trdi, da finski pomisleki niso protievropski, temveč so povezani z dolgo zakoreninjenim prepričanjem, da za vse v Evropi veljajo enaka pravila.
Po prepričanju Tima Soinena, ki je na čelu populistične in nacionalistične stranke Pravi Finci, so bojazni pred razpadom evrskega območja neosnovane. Meni, da je prvi pogoj za rešitev aktualne krize ta, da šibkejše članice skupine sedemnajstih opustijo evro. Zavzel se je tudi za javna pogajanja o vsebini dogovarjanj s Španijo – vlado premiera Katainena in finančno ministrico Jutto Urpilainen je obtožil, da se v zvezi s tem skrivata za hrbti uradnikov.
Finska se je konec tedna pogajala s Španijo o zahtevah in predpogojih, povezanih s posojilom tej državi. Finančno ministrstvo je v nedeljo objavilo kratko sporočilo, da bo doseženi dogovor objavilo čim prej oziroma, ko bo sklenjen. Med zadnjimi pogajanji z Grčijo so namreč na omenjeni resor letele obtožbe, da je prikrival doseženi izid dogovora.