Aung San Su Kji se bo na obsodbo pritožila

Odvetniška ekipa Aung San Su Kji se bo pritožila na razsodbo o 18 mesecih zapora takoj ko bo prejela kopijo obsodbe, saj naj bi bila ta glede na zakonodajo povsem napačna.

Objavljeno
12. avgust 2009 10.18
Ti. K./STA
Ti. K./STA
New York - Voditeljica opozicije v Mjanmaru Aung San Su Kji, ki so jo v torek obsodili na novih 18 mesecev hišnega zapora, se bo na obsodbo pritožila. Kot je povedal njen odvetnik Nin Win, se bo odvetniška ekipa pritožila, saj je "obsodba glede na zakonodajo povsem napačna."

 

Odvetniki bi lahko pritožbo na višje sodno telo vložili že danes, če bodo prejeli kopijo obsodbe. Na obsodbo se bo pritožil tudi odvetnik Američana, ki je vdrl na posest Aung San Su Kji, zaradi česar je bila Nobelova nagrajenka za mir obtožena kršenja določil hišnega zapora in posledična deležna nove kazni.

 

Američan John Yettaw je bil v torek obsojen na sedem let zapora s prisilnim delom, njegov odvetnik Kin Maung Oo pa je danes dejal, da se bodo pritožili "korak za korakom" in zaprosili za njegovo deportacijo.

 

Oblasti v Mjanmaru naj bi prijele tudi aktivistko opozicije, ki je poskušala Aung San Su Kji obiskati v njenem hišnem zaporu v Yangonu. Policijske in varnostne sile so zaprle pot do doma Aung San Su Kji.



Varnostni svet ZN neodločen o uvedbi sankcij

Varnostni svet ZN zaradi Kitajske in Rusije ni bil sposoben obsoditi torkove obsodbe demokratične voditeljice Mjanmara Aung San Su Kji na podaljšanje hišnega zapora za 18 mesecev. Ameriški predsednik Barack Obama je medtem zahteval takojšnjo izpustitev vseh političnih zapornikov v državi.

"Pridružujem se mednarodni skupnosti v pozivu, da se Aung San Suu Kyi nemudoma in brezpogojno izpusti," je dejal Obama in dodal, da vojaška hunta še naprej zanemarja izjave VS ZN. "Zatiranje idej jih nikoli ne odstrani," je še poudaril. ZDA so želele, da VS ZN sprejme resolucijo, ki bi obsodila obsodbo in izrazila globoko zaskrbljenost zaradi političnega učinka obsodbe na položaj v Mjanmaru pred volitvami.

 

Ameriška veleposlanica pri ZN Susan Rice je priznala, da bodo druge članice VS ZN lahko imele drugačno mnenje glede dogodkov v Mjanmaru. To pomeni, da sta imeli Rusija in Kitajska pomisleke o uvedbi sankcij proti svoji trgovinski partnerki. Britanski veleposlanik pri ZN John Sawers je dejal, da je imel osnutek resolucije bistveno podporo, vendar pa je nekaj delegacij želelo poslati osnutek resolucije v prestolnice, zaradi česar se bo razprava nadaljevala danes.

 

Zaporniško sodišče v Yangonu je 64-letno Aung San Su Kji obsodilo zaradi kršenja določil pripora, potem ko je ameriški državljan preplaval jezero pri njenem domu, kjer je bila v hišnem priporu zaprta od leta 1990, ko vojaški režim ni hotel sprejeti njene zmage na volitvah. EU je zagrozila z novimi sankcijami proti Mjanmaru, britanski premier Gordon Brown pa je zahteval, naj VS ZN sprejme embargo na orožje za nekdanjo kolonijo.

 

Na sedem let zapora s prisilnim delom je bil obsojen tudi Američan, ki je priplaval do doma Aung San Su Kji. Obama je sporočil, da je sedem let zaporne kazni za 54-letnega epileptika in vojaškega veterana nedvomno previsoka kazen za dejanje. Po Obamovih besedah krivična kazen ne bo mogla zatreti želje po svobodi prebivalcev Mjanmara. Globoko razočaranje nad odločitvijo vojaške hunte je pred tem izrazil tudi generalni sekretar ZN Ban Ki Moon, ki je dejal, da bo verodostojnost političnega procesa v Mjanmaru pod vprašajem, dokler ne bodo izpuščeni vsi politični zaporniki.

 

Mjanmar ima razpisane volitve za leto 2010. Vojaški diktatorji so se že odločili, da Aung San Suu Kyi ne more sodelovati na volitvah, ker se je poročila s sicer že pokojnim Britancem. Obsodba Aung San Suu Kyi je zelo nerodna za Ban Ki Moona, ki je pretekli teden dejal, da pričakuje pozitiven odziv vojaških diktatorjev na zahtevo po njeni izpustitvi. Zaradi tega je generalni sekretar ZN ponovno pozval vlado Mjanmara, da nemudoma in brezpogojno izpusti Aung San Su Kji ter z njo začne dialog v smeri narodne sprave.