Na Japonskem so danes vsem potnikom, ki z letali pridejo iz Mehike, začeli preventivno meriti temperaturo, da bi na ta način preprečili vnos bolezni. Ukrepe za preprečitev širjenja bolezni so že v petek sprejeli tudi v Nikaragvi in Kolumbiji.
V ZDA je doslej zbolelo osem ljudi, vendar pa se stanje vsem že izboljšuje, so sporočile tamkajšnje oblasti. Sporočili so tudi, da je za več obolelih znano, da niso imeli v zadnjem času nobenega stika s prašiči.
Virusa A/H1N1 sicer doslej po navedbah WHO niso identificirali niti pri svinjah niti pri ljudeh. Raziskave so pokazale, da je gripa, ki se širi po
Mehiki in Ameriki, mešanica virusov človeške, ptičje in prašičje gripe. Organizacija WHO je že poslala svoje strokovnjake v Mehiko.
Slovensko ministrstvo
Poklicali smo tudi na Ministrstvo za zunanje zadeve, kjer so preko konzularnih predstavništev preverili, kakšno je stanje. Sporočili so nam, da je za zdaj potrebna previdnost, ko bodo zbrali vse podatke pa bodo objavili obvestilo na spletni strani Ministrstva za zunanje zadeve.
Že 68 žrtev prašičje gripe
Osem primerov obolenj so zabeležili tudi v ZDA, kjer pa smrtnih žrtev zaenkrat ni. O obolelih poročajo tudi iz neke univerze v New Yorku, kjer je ima 75 študentov simptome prašičje gripe.
Po uradnih podatkih je epidemija prašičje gripe v Mehiki terjala 20 življenj, medtem ko 48 smrti še preiskujejo, je sporočil mehiški minister za zdravje Jose Angel Cordova. "Zabeležili smo 60 primerov smrti s podobnimi simptomi," je dejal Jose Angel Cordova, medtem ko so mehiške oblasti za preprečitev širjenja bolezni uvedla vrsto ukrepov. Med drugim so zaprli več šol, ljudem pa so svetovali, naj se izogibajo krajev, kjer se zbira več ljudi.
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je zaradi bolezni - gre za prašičjo gripo tipa A/H1N1 - izrazila zaskrbljenost. V Mehiko in ZDA so že prišli strokovnjaki WHO, saj obstaja bojazen, da bi lahko prišlo do pandemije.
Mehiški minister za zdravje je pojasnil, da gre za prašičji virus, ki se je prenesel na človeka. Vzrok za zaskrbljenost je tudi dejstvo, da so večino obolenj zabeležili pri mlajših odraslih osebah, ki so bile sicer zdrave, medtem ko otroci in starejši, ki jih gripa običajno najbolj prizadene, v Mehiki ne obolevajo tako pogosto. Zaskrblejnost povzroča tudi dejstvo, da je bilo večino žrtev starih med 25 in 45 let, saj so ponavadi žrtve virusev otroci in starejši, ki imajo slabšo imunsko odpornost.
Evropski center za preprečevanje in nadzor bolezni pa je na svoji spletni strani objavil, da obstaja določeno tveganje, da bi se pojavili virusi, ki bi lahko povzročili pandemijo.
WHO: Razmere so resne in nepredvidljive
Ženeva - Generalna direktorica Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) Margaret Chan je danes pred izrednim zasedanjem strokovnjakov zaradi izbruha prašičje gripe v Mehiki v Ženevi dejala, so razmere resne in jih je treba spremljati. Dejala je še, da ima novi virus "potencial za pandemijo". Pojav novega virusa, ki se prenaša na človeka, je resna in nepredvidljiva zadeva, ki jo je treba podrobno spremljati, je pred kriznim sestankom poudarila Chanova.
Zaskrbljujoče je, da se novi virus, znan kot A/H1N1, prenaša na človeka, pa je pojasnil tiskovni predstavnik WHO, medtem ko je predstavnik ameriškega centra za nadzor bolezni dejal, da je to prvič, da je virus mešanica ptičjega, dveh vrst prašičjega in človeškega virusa. To in pa dejstvo, da bolezen v glavnem prizadene mlade in sicer zdrave odrasle ljudi, je razlog za strah pred veliko epidemijo.
Chanova je ocenila je, da ima virus potencial, ki bi lahko povzročil epidemijo svetovnih razsežnosti, zato je tudi države, ki niso prizadete, pozvala, naj bodo pozorne. Ni mogoče predvideti, kako se bodo stvari razvijale, je dodala. "Na podlagi dosedanjih laboratorijskih, epidemioloških in kliničnih dokazov pa še ne moremo reči, ali bo virus povzročil pandemijo ali ne," je še povedala. Zaenkrat sicer velja tretja stopnja opozorila pred pandemijo gripe, kar pomeni, da ni oziroma je zelo malo možnosti, da bi se nov virus širil s človeka na človeka. Na podlagi novih izsledkov pa namerava WHO stopnjo povišati na štiri ali pet, so še pojasnili v Ženevi, poroča ameriška tiskovna agencija AP.
Po podatkih WHO je v Mehiki doslej za prašičjo gripo umrlo že 62 ljudi, za del med njimi pa so že potrdili, da so bili okuženi z virusom A/H1N1. V Mehiki so sicer danes sprejeli nove ukrepe za preprečitev širjenja bolezni. Župan prestolnice Ciudad de Mexico je tako za deset dni prepovedal vse javne shode. Povedal je še, da je v mestu dovolj zalog zdravila za zdravljenje obolelih, vendar pa prednostna naloga ostaja preprečiti širjenje. V Mehiki, kjer je zbolelo že okoli tisoč ljudi, so danes že zabeležili deset novih primerov prašičje gripe.