Na ulicah Francije zaradi protikriznih ukrepov tri milijone ljudi

Francoski sindikati so zaradi protikriznih ukrepov protestno preplavili ulice po vsej državi. Sredi popoldneva naj bi se zbralo že približno tri milijone ljudi.

Objavljeno
19. marec 2009 09.40
Tj.L./Ma.B./Kl.K./STA
Tj.L./Ma.B./Kl.K./STA
Pariz - Na množičnih protestih francoskih sindikatov in levih strank, ki izražajo nezadovoljstvo z ukrepi predsednika Nicolasa Sarkozyja, sprejetimi zaradi finančne in gospodarske krize, se je sredi popoldneva po podatkih sindikatov zbralo že približno tri milijone ljudi.

Francoska policija sicer medtem poroča, da se je na ulice podalo kakih 600.000 nezadovoljnih Francozov. Protesti potekajo v več kot 200 francoskih mestih, največji pa se odvija v Parizu, kjer se je po navedbah zbralo več deset tisoč oziroma več sto tisoč ljudi. Podatki o tem so precej različni, saj naj bi se v francoski prestolnici zbralo med 85.000 in 350.000 protestnikov.

Protestniki so v Parizu razbili nekaj oken, sicer pa o nasilju tuje agencije ne poročajo. Današnjemu stavkovnemu valu so se sicer pridružili javni uslužbenci, zaposleni v izobraževanju ter številnih zasebnih podjetjih.

Podpora današnji stavki in protesti

Današnje stavke in proteste, ki naj bi jih po nekaterih raziskavah javnega mnenja podpiralo skoraj tri četrtine anketiranih, je izzvalo vse večje nezadovoljstvo prebivalcev Francije zaradi ukinjanja delovnih mest in zapiranja tovarn.

Francija tako kot ostale razvite države čuti posledice globalne recesije, vendar pa po mnenju sindikatov vlada ni dovolj učinkovita pri reševanju težav, sprejeti ukrepi pa naj bi koristili predvsem delodajalcem.

Moten zračni in železniški promet

Zaradi protestov je moten tako zračni kot železniški promet, zaprta pa je ostala tudi večina šol in vladnih uradov. K stavkam so sindikati pozvali tudi zaposlene v avtomobilski in naftni industriji, v bančnem sektorju, farmacevtski panogi in trgovini na drobno.

Sindikati od Sarkozyja zahtevajo povečanje minimalnih plač in davkov za premožnejši sloj prebivalstva. Sarkozy je februarja, po množičnih protestih 29. januarja, odobril sveženj ukrepov za socialno pomoč v vrednosti 2,6 milijarde evrov.

Stopnja brezposelnosti v Franciji znaša približno osem odstotkov, brez dela sta dva milijona ljudi, še 350.000 pa naj bi jih delo izgubilo letos, predvsem v avtomobilski in strojni industriji.