Poraz Hezbolaha

Libanonske parlamentarne volitve, ki so jih mnogi komentatorji vnaprej označili za »usodne«, so minile mirno in dostojanstveno, opozicijskemu šiitskemu gibanju Hezbolah pa se ni uspelo zavihteti na vrh libanonske politike.

Objavljeno
08. junij 2009 08.28
Posodobljeno
08. junij 2009 21.01
Boštjan Videmšek
Boštjan Videmšek
Težko pričakovane libanonske parlamentarne volitve, ki so jih mnogi komentatorji vnaprej označili za »usodne«, so minile mirno in dostojanstveno, opozicijskemu šiitskemu gibanju Hezbolah pa se kljub predvolilnim napovedim ni uspelo zavihteti na vrh libanonske politike, ki ga bo skupaj z zavezniki še naprej obvladovala sunitska družina Hariri. Libanonske volitve, na katerih se je bíla ena izmed glavnih bitk bližnjevzhodne »hladne vojne« med sunitskim in šiitskim blokom, so odločili glasovi kristjanov.

Prvi (neuradni) rezultati libanonskih volitev, ki jih je zaznamovala visoka volilna udeležba, so bili znani že v nedeljo pozno zvečer, ko so ulice Bejruta preplavili podporniki vladajočega gibanja 14. marec, ki bo v 128-članskem parlamentu po novem imelo 71 poslancev, opozicijsko gibanje 8. marec, ki ga skupaj z generalom Michelom Aunom, krščanskim maronitom, vodi Hezbolah, pa 57.

Poraženo gibanje 8. marec je po objavi neuradnih rezultatov že izrazilo željo, da bi v Libanonu - po dosedanjem zgledu - sestavili vlado narodne enotnosti, kar v praksi pomeni, da si Hezbolah želi ohraniti pravico veta na vladne odločitve, ki ga je šiitsko gibanje izsililo z lanskimi nemiri na bejrutskih ulicah. Sodeč po prvih odzivih zmagovalcev je to malo verjetno: vladajoča koalicija, ki je imela v predvolilnem boju močno podporo Zahoda (predvsem Washingtona in Pariza), opoziciji gotovo ne bo podelila dovolj ministrskih stolčkov, da bi ta lahko blokirala sprejemanje zakonov in vseh resnejših vladnih odločitev.

Vodja zmagovitega gibanja 14. marec Saad Hariri je po objavi delnih rezultatov izjavil, da »te volitve nimajo zmagovalca ali poraženca, saj je edini zmagovalec demokracija in največji zmagovalec Libanon«. Svoje privržence je hkrati pozval, naj političnih nasprotnikov ne izzivajo. Libanonske oblasti so ob volitvah močno poostrile varnostne ukrepe, saj je bilo pričakovati, da bi ob tesnih izidih lahko izbruhnili krvavi nemiri. Za varnost po vsej državi je skrbelo 50.000 vojakov in policistov. Pred sedežem televizije, ki je v lasti Haririja, voditelja zmagovite opcije, so privrženci Hezbolaha streljali v zrak. Poročajo tudi o manjših pretepih med privrženci nasprotujočih si taborov, ki pa so jih obvladali vojaki. Oblasti so dobile tudi nekaj pritožb zaradi domnevno ponarejenih izkaznic volivcev in kupovanja glasov.

Več v torkovem Delu.