Pjongjang - ZDA in Južna Koreja sta danes sporočili, da se severnokorejski komunikacijski satelit, ki naj bi ga Pjongjang davi poslal v vesolje, ni utiril v orbito, kot trdi Severna Koreja. Po navedbah ameriške vojske je satelit padel v Tihi ocean.
"Nosilna raketa je strmoglavila v japonsko morje," je sporočila ameriška vojska in dodala, da je satelit padel v Tihi ocean. Poudarili so še, da se v orbito ni utiril "noben objekt" in da noben od ostankov satelita ni padel na Japonsko.
Severna Koreja izstrelila raketo
Severna Koreja je davi ob 4.30 uri po srednjeevropskem času izstrelila raketo in s tem zavrnila pozive mednarodne skupnosti, naj se vzdrži tega provokativnega dejanja, ki ogroža stabilnost v regiji. Čeprav Pjongjang vztraja, da je izstrelil satelit, je izstrelitev v svetu že izzvala burne odzive, o njej pa bo drevi razpravljal tudi Varnostni svet ZN.
Sklic izrednega zasedanja VS ZN je zahtevala Japonska, mehiška misija pri ZN pa je zahtevo takoj potrdila in sporočila, da bo izredna seja VS ZN drevi ob 21. uri po srednjeevropskem času. Mehika namreč aprila predseduje VS ZN. Možnosti za novo resolucijo, ki bi obsodila dejanje Severne Koreje, so velike, ne pa tudi možnosti uvedbe dodatnih sankcij, saj Kitajska in Rusija, ki imata pravico veta, nad novimi sankcijami nista navdušeni.
Severna Koreja je znova zatrdila, da je raketa, ki so jo izstrelili davi, v vesolje ponesla satelit, ki se je tudi že uspešno utiril v orbito. Kljub zagotovilom pa so ZDA, Japonska in Južna Koreja prepričane, da je šlo v bistvu za preizkus rakete taepodong 2, ki bi se lahko opremila tudi z jedrskim izstrelkom. Raketa naj bi po uvodnih informacijah uspešno preletela Japonsko in padla v Tihi ocean.
Ameriški predsednik Barack Obama je iz Prage sporočil, da je izstrelitev rakete jasna kršitev resolucije VS ZN 1718 iz leta 2006, ki Severni Koreji prepoveduje vse aktivnosti, povezane z balističnimi raketnimi izstrelki. "Severna Koreja je s tem provokativnim dejanjem zanemarila mednarodne obveznosti in zavrnila nedvoumne pozive k zadržanosti, s čimer se je še bolj izolirala od skupnosti držav," je sporočil Obama in dodal, da se bodo ZDA posvetovali z zavezniki in VS ZN. Obama je Severno Korejo obenem pozval, naj se vzdrži nadaljnjih provokacij.
Izstrelitev rakete sta obsodili tudi sosedi Severne Koreje Japonska in Južna Koreja. Vlada slednje je še sporočila, da gre za nepremišljeno potezo, ki ogroža stabilnost na korejskem polotoku.
Ostali dve sosedi Kitajska in Rusija pa sta pozvali k zadržanosti. Zunanje ministrstvo v Pekingu je v odzivu izrazilo upanje, da bodo "vse vpletene strani ostale mirne in zadržane" ter tako zagotovile mir in stabilnost v regiji. Kitajska je pri tem pripravljena igrati konstruktivno vlogo, so še poudarili v Pekingu. Rusija pa je med drugim sporočila, da še preučuje, če je Pjongjang z izstrelitvijo dejansko kršil resolucije VS ZN.
Generalni sekretar ZN Ban Ki Moon je ob izstrelitvi rakete izrazil zaskrbljenost in med drugim sporočil, da ta "ne bo koristila prizadevanjem za dialog ter mir in stabilnost v regiji". Režim v Pjongjangu pa je Ban pozval, naj spoštuje vse resolucije VS ZN.
Izstrelitev rakete je že obsodilo tudi češko predsedstvo EU. Kot je poudarilo v sporočilu za javnost, ta poteza ustvarja še dodatne napetosti v času, ko bi si morali zaradi nerešenega severnokorejskega jedrskega vprašanja vsi prizadevati za izgradnjo zaupanja. EU je Severno Korejo še pozvala, naj takoj ustavi vse aktivnosti, povezane z njenim programom oboroževanja in jedrskim programom.