Ubit vodja Tamilskih tigrov

Po navedbah šrilanške vojske je vodja tamilskih tigrov Velupillai Prabhakaran mrtev. Skupaj z dvema najvišjima poveljnikoma je umrl v gorečem vozilu, ko je skušal pobegniti pred šrilanško vojsko.

Objavljeno
18. maj 2009 11.02
Andrej Miholič/Ma.J./Mo.Z.
Andrej Miholič/Ma.J./Mo.Z.
Colombo - Po navedbah šrilanške vojske je vodja tamilskih tigrov Velupillai Prabhakaran mrtev. Skupaj z dvema najvišjima poveljnikoma je umrl v gorečem vozilu, ko je skušal pobegniti pred šrilanško vojsko. Navedbe vojske sicer še ni potrdil nihče izmed tujih novinarjev, saj jim je vstop na vojno območje prepovedan.

Načelnik generalštaba šrilanške vojske Sarath Fonseka je dejal, da ta novica pomeni konec 26-letnega delovanja upornikov, in dodal, da je "celotna država osvobojena".

V preteklih tednih je šrilanška vojska močno stisnila obroč okrog uporniških tigrov in preplavila njihovo ozemlje. Samo ponoči naj bi vojska ubila 250 upornikov, med njimi tudi 24-letnega Chales Anthonyja, Prabhakaranovega sina, pa tudi številne druge visoke predstavnike tamilskih tigrov.

Čeprav država še ni izdala nobenega uradnega sporočila nekatere agencije navajajo šrilanškega zunanjega ministra, ki je dejal, da je vojna končana. Britanski BBC pa piše, da je ulice zajelo slavnostno ozračje in da na drogovih vihrajo zastave.

Pod Prabhakaranovim vodstvom so Tamilski tigri ubili kar nekaj šrilanških političnih voditeljev in tudi nekdanjega indijskega premierja Rajiva Gandhija. Številne države so Tamilske tigre označile za teroristično organizacijo, njihovega vodjo pa je zaradi umora, terorizma, organiziranega kriminala in zarote iskal tudi Interpol.

Je morija res končana? (Iz ponedeljkove tiskane izdaje Dela)

Šrilanška državljanska vojna se, kakor kaže, nezadržno približuje koncu. Predsednik otoške države Mahinda Radžapaksa je tako že v soboto razglasil vojaško zmago v več kot četrt stoletja trajajočem obračunu z uporniškimi Osvobodilnimi tigri tamilskega Elama (LTTE). Oblasti v Colombu so se sicer že večkrat prenaglile s tovrstnimi napovedmi, vendar so se tamilski tigri, potem ko so jih vladne sile v zadnjih dneh stisnile v vsega slab kvadratni kilometer veliko zaplato džungle, znašli v brezizhodnem položaju.

 

V teh razmerah ne preseneča, da je vodstvo upornikov vendarle spremenilo doslej brezkompromisno držo v svojem boju za samostojno tamilsko državo na severu in vzhodu otoka. Vodja LTTE za mednarodne zadeve Selvaradža Patmanatan je tako v nedeljo v pismu, objavljenem na prouporniški spletni strani tamilnet.com, sporočil, da je »ta bitka dosegla svoj grenak konec«. »Na voljo nam je ostala zgolj še zadnja odločitev: da odstranimo še zadnji šibek izgovor, ki ga sovražnik uporablja za ubijanje naših ljudi. Odločili smo se, da utišamo orožje.«

 

Oblasti v Colombu so ostale gluhe za njegov spravni poziv, še posebno potem, ko je obrambno ministrstvo sporočilo, da so območje spopadov zapustili še zadnji civilisti - samo od četrtka naj bi jih na ozemlje pod nadzorom vlade pribežalo 72.000 -, zato da ni nobenega razloga za ustavitev ofenzive. Predstavnik vladnih sil Udaja Nanajakara je tako sporočil, da bo vojska »povrnila vsako ped zemlje, ki so jo okupirali [uporniki]«. Ti so trenutno stisnjeni na ozemlje, veliko manj kot kvadratni kilometer, vojska pa je v soboto zavzela še zadnji odsek obale in jim tako preprečila umik po morju.

 

Konvencionalni poraz LTTE se tako zdi neizogiben, kar je šrilanškega predsednika Radžapaksa spodbudilo k temu, da je že med sobotnim obiskom v Jordaniji razglasil vojaško zmago v več kot četrt stoletja trajajoči državljanski vojni. Predsednik bo jutri zjutraj nastopil še v parlamentu, ko naj bi po pričakovanjih v govoru, ki ga bo neposredno prenašala nacionalna televizija, tudi uradno sporočil državljanom, da je vojna končana. Kljub temu poznavalci razmer opozarjajo pred prenagljenim optimizmom, češ da se lahko uporniki po porazu v konvencionalni vojni kaj hitro vrnejo k preverjenim metodam gverilskega bojevanja.

 

Obe strani sta bili sicer v zadnjih tednih in mesecih deležni številnih kritik zaradi neoziranja na trpljenje civilistov, ki so se znašli v navzkrižnem ognju. Človekoljubne organizacije so upornikom očitale, da desettisoče ljudi, ki so jih še pred kratkim zadrževali na ozemlju pod svojim nadzorom, uporabljajo kot živi ščit, vladne sile pa so se morale braniti pred obtožbami neselektivnega topniškega obstreljevanja civilistov, ujetih na območju spopadov; obe strani očitke na svoj račun zavračata. Z območij vojaških operacij je sicer v zadnjih mesecih pobegnilo več kot četrt milijona civilistov, ki se zdaj stiskajo v prenapolnjenih zbirnih centrih na severu države.

 

Po ugotovitvah Združenih narodov je bilo od 20. januarja do 7. maja ubitih približno 7000 civilistov, več kot 16.000 je ranjenih, samo v zadnjem tednu pa jih je bilo po poročanju zdravstvenih delavcev ubitih še več kot tisoč. Na Mednarodnem komiteju Rdečega križa, edini nepristranski dobrodelni organizaciji, ki vztraja na območju spopadov, so o tamkajšnjih razmerah dejali, da so »nepredstavljiva humanitarna katastrofa«. V uradu visoke komisarke OZN za človekove pravice Navi Pillay so zato v petek opozorili na nujnost preiskave o morebitnih vojnih zločinih, ki sta jih v spopadih zagrešili obe sprti strani.

 

Boj šrilanške tamilske manjšine za samostojno državo se je začel že v zgodnjih sedemdesetih letih, leta 1983 pa je prerasel v državljansko vojno, v kateri je doslej izgubilo življenje več kot 70.000 ljudi. Še pred dobrima dvema letoma je LTTE nadzorovala skoraj tretjino otoka, nato pa so vladne sile sprožile silovito ofenzivo, v kateri so upornikom najprej iztrgale vzhod, nato pa še sever države in jih stisnile v ozek priobalni pas. Skrivnost uspeha šrilanške vojske v boju proti LTTE se po mnenju analitikov skriva v njeni temeljiti reformi, podkrepljeni z dodatnimi obrambnimi izdatki, mednarodnemu pregonu kriminalnih mrež, s katerimi se financirajo uporniki, in pretrganju njihovih pomorskih oskrbovalnih poti.