Gre za izpolnjevanje obljube francoskega predsednika Emmanuela Macrona, ki je leta 2018 zagotovil, da bo Francija brez odlašanja bivšim kolonijam začela vračati umetnine iz teh držav, ki zdaj krasijo francoske muzeje. Kar okrog 90.000 umetnin v francoskih muzejih namreč izvira iz bivših francoskih kolonij, zdaj pa bodo vračali predmete, ki so bili iz izvornih držav odpeljani brez soglasja in ki jih bodo vlade sedanjih držav naslednic zahtevale.
Preberite še:
Grki so se odpovedali iskanju sodne poti do vrnitve kipov s Partenona
Slovenija bo zahtevala vrnitev umetnin
Grki so se odpovedali iskanju sodne poti do vrnitve kipov s Partenona
Slovenija bo zahtevala vrnitev umetnin
Vračajo šestindvajset umetnin
Beninu bo Francija tokrat vrnila 26 umetniških predmetov, med katerimi je tudi kraljevi prestol. Umetnine so zdaj razstavljene v pariškem muzeju Quay Branly in po Riesterjevih besedah jih bodo vrnili v letu 2020, najpozneje pa do začetka leta 2021. Tako je zagotovil beninskemu predsedniku Patriceu Talonu.
Samo v francoskih muzejih je okrog 90.000 dragocenosti iz nekdanjih afriških kolonij.
V Beninu so francoske odločitve seveda veseli, saj nekdanje afriške kolonije že dolgo od svojih kolonizatorjev zahtevajo in pričakujejo, da jim bodo vrnili naropane dragocenosti. Toda beninski kulturni minister Jean-Michel Abimbola opozarja, da se z vračilom obljubljenih 26 predmetov zaradi spleta okoliščin ne mudi pretirano, saj se v Beninu šele pripravljajo na gradnjo primernega muzeja, v katerem bodo vrnjene dragocenosti razstavljene. Francija bo umetnine zato vračala postopoma, v Beninu pa pričakujejo, da se bodo začeli pogovarjati tudi o drugih predmetih, ki so jih Francozi kot kolonizatorji odpeljali iz takratnega Dahomeja.
Senegalu vrnili zgodovinski meč Omarja Talla
Novembra letos je Francija Senegalu, za zdaj začasno, vrnila meč muslimanskega učenjaka, politika, voditelja in borca proti francoskim zavojevalcem iz devetnajstega stoletja El Hadija Omarja Saidouja Talla. Tall je dve leti vodil upornike proti Francozom, leta 1860 pa je priznal poraz in podpisal mirovni sporazum. Toda njegov sin Ahmadou je pozneje prevzel njegov meč in domačine znova povedel v upor proti Francozom, vendar je bil dokončno poražen leta 1893, ko so Francozi tudi zaplenili njegov zgodovinski meč in ga odpeljali v Francijo. Meč je bil zdaj že nekaj časa razstavljen v senegalskem muzeju v Dakarju, ker so ga Francozi Senegalcem »posodili«. Zdaj pa meč tudi formalno prehaja v last sengalske države.