Strasbourg - Predsedujoči EU, francoski predsednik Nicolas Sarkozy, je danes v nastopu v Evropskem parlamentu v Strasbourgu dejal, da bo francosko predsedstvo oktobra ali decembra predstavilo načrt rešitve zapleta, ki je nastal z zavrnitvijo Lizbonske pogodbe na junijskem referendumu na Irskem.
"21. julija bom šel na Irsko poslušat in se pogovarjat o možnih rešitvah," je evropskim poslancem, ki jim je predstavljal prednostne naloge francoskega predsedstva, dejal Sarkozy. "Francosko predsedstvo bo predlagalo način reševanja in, upam, tudi rešitev problema bodisi oktobra bodisi decembra," je dodal.
Dejal je, da je po eni strani treba paziti na to, da ne bi priganjali Ircev, po drugi strani pa je treba vedeti, v kakšnih pogojih in v skladu s kakšno pogodbo bodo potekale volitve v Evropski parlament spomladi 2009. "Imamo nekaj časa, a ne na pretek," je dodal.
Sarkozy: Lizbonska pogodba edina možnost za učinkovito delovanje EU
Sicer pa po mnenju predsedujočega uniji druge možnosti, kot je Lizbonska pogodba, ki naj bi omogočila bolj učinkovito delovanje 27-članske unije, ni, razen če naj v veljavi ostane Pogodba iz Nice.
Opozorilo poljskemu predsedniku
Sarkozy je v nastopu znova pozval poljskega predsednika Lecha Kaczynskega, naj drži besedo in ratificira Lizbonsko pogodbo. Poljski predsednik je namreč po irski zavrnitvi dokumenta dejal, da bo to naredil le, če bodo Irci na novem referendumu pogodbo potrdili. "Sam se je pogajal o pogodbi, dal je svojo besedo, ki jo mora spoštovati, gre za vprašanje morale," je dejal predsedujoči EU Sarkozy.
Znova pa je tudi opozoril, da EU medse ne bo mogla sprejeti novih članic, če ne bo uveljavljena Lizbonska pogodba. "Napaka je bila, da Evrope pred širitvijo leta 2004 nismo opremili z novimi institucijami. Danes plačujemo ceno za to," je dejal. "Najprej Lizbona, nato širitev. To ni vprašanje izsiljevanja," je dodal.
Sicer pa je Sarkozy v nastopu na plenarnem zasedanju Evropskega parlamenta ob začetku francoskega predsedovanja EU naštel glavne prednostne naloge predsedstva. Poleg reševanja zapleta okoli Lizbonske pogodbe so to še sprejetje podnebno-energetskega svežnja, priseljevanje ter razpravi o skupni kmetijski politiki in obrambni politiki EU.
Potrditev energetsko-podnebnega svežanja je absolutna prioriteta za naslednjih šest mesecev. Smo zadnja generacija, ki lahko prepreči katastrofo, je v zvezi z bojem proti podnebnim spremembam dejal Sarkozy.