Frattini upa, da bo Slovenija sprejela Rehnov predlog

Italijanski zunanji minister Franco Frattini upa, da bo Slovenija sprejela predlog evropskega komisarja Ollija Rehna za rešitev slovensko-hrvaškega spora, ker je dober.

Objavljeno
16. maj 2009 11.12
Bodoči zunanji minister Franco Frattini
Ba.P./STA
Ba.P./STA
Trst/Gorica - Italijanski zunanji minister Franco Frattini upa, da bo Slovenija sprejela predlog evropskega komisarja Ollija Rehna za rešitev slovensko-hrvaškega spora, ker je dober. To je Frattini dejal ob petkovem obisku v Gorici in Trstu. Frattini je tudi napovedal, da bo Italija ob bližnjih vrhunskih srečanjih držav skupine G8 v Trstu in L'Aquili začasno znova uvedla policijske kontrole na slovensko-italijanski meji.

Frattini se je v petek najprej mudil v Gorici, kjer se je udeležil mednarodnega posveta, posvečenega mejam in zdravstvu, v Trstu pa sodeluje na zasedanju predstavnikov Evropske ljudske stranke v skupščini evropskih dežel, ki se bo zaključilo danes s predstavitvijo dokumenta o bližnjih evropskih volitvah.

Frattini je v okviru petkovega obiska izrazil upanje, da bo Slovenija glede mejnega spora s Hrvaško v evropskem duhu pokazala prožnost. Predlog evropskega komisarja za širitev Ollija Rehna po prepričanju italijanskega zunanjega ministra po eni strani vsebuje upravičene slovenske zahteve za izhod na odprto morje, po drugi pa kaže razumevanje tudi do zahtev Hrvaške. Zagreb skrbi nevarnost, da bi bilateralno vprašanje blokiralo dvanajst pridružitvenih poglavij.

Evropska unija spodbuja obe strani, da najdeta primeren dogovor, je dejal Frattini. Italija je solidarna s Slovenijo, ki je članica EU, pa tudi s Hrvaško, ki upravičeno stremi, da bi leta 2010 končno postala polnopravna članica EU. Minister je še pojasnil, da ostajajo še nekatera odprta vprašanja v zvezi s premoženjem povojnih italijanskih optantov, ki pa nikakor ne pogojujejo italijanske podpore vstopu Hrvaške v EU.

Frattini je spomnil, da je Italija svojčas izdelala svoj predlog za rešitev slovensko-hrvaškega spora, zdaj pa se popolnoma prepoznava v Rehnovem predlogu, glede tega pa je italijanski zunanji minister v vsakodnevnem stiku z Zagrebom in Ljubljano.

Frattini je tudi potrdil napoved, ki jo je konec aprila dal italijanski notranji minister Roberto Maroni o ponovni uvedbi policijske kontrole na meji med Italijo in Slovenijo. Italijanski zunanji minister je pojasnil, da namerava Italija začasno ponovno uvesti policijski nadzor meje zaradi vrha zunanjih ministrov skupine G8, ki bo od 25. do 27. junija v Trstu, in vrha predsednikov vlad najbolj razvitih držav, ki bo od 8. do 10. julija v L'Aquili. Pri tem je pristavil, da zamrznitev schengenskega sporazuma ni nobena novost, saj se mejne kontrole po navadi vzpostavijo nekaj tednov pred vrhom G8.

Po Frattinijevih besedah italijanska vlada preučuje možnosti za uvedbo olajšav za podjetja, ki jih je prizadela ukinitev režima proste cone na Goriškem in v Furlaniji-Julijski krajini (FJK) zaradi odprave schengenske meje. Minister je tudi potrdil podporo ustanovitvi univerzitetnega raziskovalnega pola med Gorico in Trstom, kmalu pa bo italijanski parlament odobril zakonski osnutek za ustanovitev evroregije. Italijanski minister za delo Maurizio Sacconi bo tudi znova pregledal predlog medregijskega sindikalnega odbora FJK-Slovenija o dvostranskem sporazumu med Italijo in Slovenijo o delu na čezmejnem območju.