G7 za stabilizacijo svetovnega gospodarstva

Finančni ministri skupine G7 so ob koncu srečanja v Rimu ponovili, da je stabilizacija svetovnega gospodarstva in finančnih trgov prednostna naloga.

Objavljeno
13. februar 2009 21.20
Dominique Strauss-Kahn
Ti.B./STA
Ti.B./STA
Rim - Finančni ministri skupine industrijsko najbolj razvitih držav G7 so danes ob koncu srečanja v Rimu poudarili, da je "stabilizacija svetovnega gospodarstva in finančnih trgov prednostna naloga", zavzeli pa so se tudi za boj proti protekcionizmu, poročajo tuje tiskovne agencije.

Ministri ZDA, Japonske, Nemčije, Francije, Italije, Kanade in Velike Britanije so v sklepni izjavi zapisali, da se bodo članice G7 "izogibale sprejemanju protekcionističnih ukrepov" ter da "ne bodo postavljale novih ovir v trgovanju".

V tej luči so ministri podprli tudi hitro sklenitev pogajanj o liberalizaciji svetovne trgovine v okviru kroga iz Dohe, ki so že več let blokirana.

Največ kritik na račun protekcionizma so bile v preteklih tednih deležne ZDA pa tudi Francija. Predvsem članice EU je zmotila klavzula "kupuj ameriško" v predlogu zakona o gospodarski stimulacijski, ki sta ga prav danes sprejela oba domova ameriškega kongresa. V primerjavi s prvotnim predlogom je sicer danes sprejeti omiljen, saj je zapisano, da se sredstva iz stimulacijskega paketa porabljajo le pri ameriških podjetjih, vendar pa morajo ZDA pri tem upoštevati mednarodne pogodbe in sporazume.

Na Francijo pa kritike letijo zaradi določila, po katerem se morajo avtomobilska podjetja, ki bodo prejela državno pomoč, zavezati, da bo denar ostal v Franciji. Francoska finančna ministrica Christine Lagarde je sicer tudi danes ponovila, da francoski načrt pomoči avtomobilskemu sektorju ni protekcionistične narave. Dodala je, da na današnjem srečanju ministri niso kritizirali nobene države oziroma nobenega načrta pomoči.

Finančni ministri sedmerice so se zavzeli tudi za "nujne spremembe mednarodnega finančnega sistema" ter napovedali sprejetje ukrepov, ki bodo nujni za ponovno vzpostavitev zaupanja v globalni finančni sistem. Kot so zapisali, je sedanja kriza razkrila glavne pomanjkljivosti mednarodnega finančnega sistema, gostitelj, italijanski finančni minister Giulio Tremonti pa je na sklepni novinarski konferenci pozval k oblikovanju "novega gospodarskega reda".

Da bodo ZDA kot največje gospodarstvo na svetu sodelovale z drugimi državami pri tem, pa je zatrdil ameriški finančni minister Timothy Geithner, za katerega je bilo to prvo tovrstno srečanje, ki se ga je udeležil v vlogi člana nove ameriške administracije.

Na srečanju v Rimu je sodeloval tudi generalni direktor Mednarodnega denarnega sklada (IMF) Dominique Strauss-Kahn, ki je na novinarski konferenci opozoril, da je ključni problem v tem trenutku prestrukturiranje bank.

Članice G7 pa so izrekle tudi pohvalo Kitajski zaradi njenih prizadevanj za vzpostavitev bolj prožnega menjalnega razmerja.