V Lombardiji živi petina vseh priseljencev v Italiji. Če torej razpoloženje tujcev v tej deželi prenesemo na raven celotne države, to pomeni, da je Italijo v prihodnjem letu pripravljenih zapustiti 150.000 tujcev, poroča STA.
Priseljenci tožijo, da za njih ne ostaja nobenega dela na črno. Dvajset odstotkov maroške skupnosti s severovzhoda Italije je že odšlo. V zadnjih štirih letih je število novih prihodov priseljencev upadlo za 75 odstotkov. Prihodki tujcev se nižajo, zato želijo oditi ali v druge evropske države, ki jih kriza ni tako prizadela, ali nazaj v domovino, piše STA.
Lani je bilo po podatkih italijanskega statističnega urada Istat izdanih 361.690 dovoljenj za bivanje, kar je 40 odstotkov manj kot v letu pred tem. Še posebej je upadlo število priseljenk. Tujke so namreč v letu 2011 prejele za skoraj 46 odstotkov manj dovoljenj za bivanje kot leta 2010, medtem ko jih je bilo pri moških za slabih 34 odstotkov manj.
Pri izdaji dovoljenj za bivanje na osnovi poklicnih razlogov je notranje ministrstvo lani zabeležilo 65-odstoten upad, pri izdaji teh dovoljenj na osnovi družinskih razlogov pa 21-odstoten. Po drugi strani je naraslo število prošenj za izdajo dovoljenj za bivanje s strani azilantov. Število odobrenih azilov je naraslo z 10.336 v letu 2010 na 42.672 v letu 2011. V Italiji sicer trenutno legalno živi 3,6 milijona priseljencev, poroča STA.
Vlada premiera Maria Montija skuša zmanjšati obseg dela na črno, ki velja za eno glavnih tegob Italije, še posebej revnejšega juga države, ki se množično naslanja na poceni delovno silo nezakonitih priseljencev. Italijanska podjetja, ki na črno zaposlujejo tujce, bodo sedaj dobila priložnost, da svojim nelegalnim delavcem uredijo statuse.
Od 15. septembra do 15. oktobra lahko namreč delodajalci notranjemu ministrstvu prijavijo, da zaposlujejo nezakonitega priseljenca, in temu proti plačilu v višini tisoč evrov uredijo zakonit status. Po nekaterih ocenah naj bi ministrstvo na račun tega ukrepa prejelo okoli 400.000 prošenj za izdajo dovoljenj za bivanje za nezakonite priseljence, še piše STA.