Moskva - Na severozahodu Rusije so danes začeli gradnjo plinovoda, ki bo zahodnoevropsko tržišče neposredno povezal z največjimi zalogami zemeljskega plina na svetu. Severnoevropski plinovod, vreden štiri milijarde evrov, bo dolg 1200 kilometrov in bo pod Baltskim morjem povezal Rusijo in Nemčijo. Novi plinovod naj bi odprli leta 2010.
Prvo cev plinovoda so položili danes v kraju Babajevo kakih 450 kilometrov severno od Moskve. Ruski premier Mihail Fradkov je ob začetku gradnje poudaril, da bo gradnja plinovoda zagotovila nova delovna mesta in da so vse cevi plinovoda izdelali v Rusiji.
Schröder nadzornik gradnje podmorskega dela plinovoda
Nekdanji nemški kancler Gerhard Schröder bo vodil nadzorni svet podjetja North European Gas Pipeline Company (NEGPC), zadolženega za izgradnjo podvodnega dela plinovoda. Kot je ob začetku gradnje plinovoda povedal predsednik uprave ruskega energetskega giganta Gazprom Aleksej Miller, bo Schröder zastopal interese koncernov, združenih v NEGPC.
Gazprom ima v podjetju za izgradnjo podvodnega dela 1200 kilometrov dolgega severnoevropskega plinovoda 51-odstotni lastniški delež, nemški družbi EON in BASF pa vsaka po 24,5-odstotni delež. Omenjene družbe so pogodbo za gradnjo plinovoda podpisale 8.septembra, podjetje NEGPC pa je bilo registrirano 5. decembra v Švici.
"Gerhard Schröder je pripravljen ustreči želji obeh nemških in ruskega partnerja in prevzeti naloge v nadzornem svetu novoustanovljenega podjetja," so sporočili iz urada nekdanjega nemškega kanclerja v Berlinu. Ruski mediji so že več mesecev namigovali, da bi lahko Schröder po koncu mandata prevzel posle, povezane z Gazpromom, največjim svetovnim dobaviteljem zemeljskega plina.
Zahodna Evropa je glavno tržišče za ruski plin
Novi plinovod bo alternativa tistemu, ki poteka skozi Ukrajino in Poljsko. Trasa plinovoda je razjezila Poljsko in baltske države, ki bodo ostale brez donosnih provizij, ker bo plinovod zaobšel njihova ozemlja.
Rusija je v Zahodno Evropo lani izvozila 140,5 milijarde kubičnih metrov plina, med največjimi uvoznicami ruskega plina pa so Nemčija, Italija, Turčija in Francija. Po podatkih Gazproma, največjega dobavitelja zemeljskega plina na svetu, Rusija sicer izvaža plin v 28 držav, med njimi tudi Slovenijo.