»Greto Thunberg smo predlagali, ker če ne bomo naredili nič, da bi zamejili podnebne spremembe, bodo te postale vzrok za vojne, konflikte in begunstvo. Greta Thunberg je sprožila množično gibanje, ki ga vidim kot pomemben prispevek k miru,« je za francosko tiskovno agencijo AFP povedal poslanec Freddy Andre Ovstegard.
Ko je pred šestimi meseci – takrat še neznana – mlada aktivistka stala pred švedskim parlamentom z napisom »šolska stavka za podnebje« in zahtevala spremembe, se je le malokdo zavedal njene družbene moči. Danes je njeno ime znano po svetu, je zgled mladim, ki zahtevajo več v boju proti podnebnim spremembam.
Jutri naj bi se tako na ulicah mest v več kot stotih državah po svetu zbralo na tisoče mladih, ki zahtevajo spremembe. »To je šele začetek. Spremembe so na obzorju in ljudje se bodo zavzeli za svojo prihodnost,« je 16-letna aktivistka in nominiranka za Nobelovo nagrado tvitnila pred kratkim.
Okoljski protest mladih, ki bodo jutri protestno zapustili šolske klopi in na ulicah od pristojnih zahtevali konkretna dejanja proti segrevanju planeta, se bo začel ob pomenljivi uri – 11.55. Potekal bo v Ljubljani, Mariboru, Kopru in Novem mestu.
Na okoljskem ministrstvu, kjer protest mladih podpirajo, naj bi sicer še letos pripravili dolgoročno podnebno strategijo Slovenije do leta 2050, kjer bodo morali najti tudi odgovore na zahtevna vprašanja, kakršno je morebitno predčasno zaprtje Termoelektrane Šoštanj.