Atene - Po podatkih policije se je v grški prestolnici zbralo več kot 10.000 ljudi, več kot 8000 pa se jih je zbralo v Solunu. Današnja 24-urna splošna stavka - pripravilo jo je več sindikatov, ki trdijo, da so načrtovani varčevalni ukrepe neizvedljivi in bodo državo pahnili še globlje v krizo - je ohromila večji del države. Trajekti in vlaki tako niso vozi, veliko zamud je bilo tudi v letalskem prometu.
V Atenah so v bližini parlamenta izbruhnili tudi nemiri. Manjša skupina protestnikov je namreč začela metati kamenje in molotovke ter razbijati avtobusne postaje, smetnjake in okna trgovin. Posredovala je policija, ki je proti izgrednikom uporabila solzivec in jih 24 pridržala. V spopadih je bilo poškodovanih najmanj 14 ljudi, med njimi tudi dva policista. Sicer pa je tudi prejšnje proteste zaznamovalo nasilje - tako so v izgredih pred skoraj natanko letom dni življenje izgubili trije uslužbenci banke, ki so jo anarhisti zažgali.
Grčija se je lani zavezala, da bo svoje gospodarstvo spravila v red, v zameno pa od Evropske unije (EU) in Mednarodnega denarnega sklada (IMF) dobila posojilo v višini 110 milijard evrov. Toda kljub prizadevanjem grške vlade, ki je med drugim ukrepala tako, da je več sto tisoč Grkom zmanjšala plače in pokojnine, veliko pa jih je ostalo brez službe, vseeno niso izpolnili zastavljenih ciljev in zmanjšali primanjkljaja. Vlada je zato pripravila nov načrt, s katerim bi v prihodnjih treh letih privarčevali dodatnih 26 milijard evrov, poleg tega pa namerava prodati tudi nekaj državnega premoženja v vrednosti 15 milijard evrov.
Veliko Grkov sicer meni, da načrt nima smisla. Raziskava javnega mnenja, ki jo je opravila zasebna televizija Mega, je tako pokazala, da 71 odstotkov anketiranih nasprotuje vladnim ukrepom za zmanjšanje krize - še februarja jim je nasprotovalo 66 odstotkov. »Zatreti hočejo socialne pravice, ki smo si jih izborili v preteklih desetletjih, in nas vrniti v
srednji vek, zato da bi rešili banke in bankirje,« je za francosko tiskovno agencijo AFP povedal eden izmed protestnikov.
V Atenah se danes sicer mudijo tudi predstavniki EU in IMF, ki se z grško vlado pogovarjajo o načrtovanih ukrepih - od pogovorov je odvisno, če bosta EU in IMF Grčiji še naprej zagotavljala finančno pomoč.