Gaza/Ramala - Osrednja volilna komisija v Ramali je potrdila zmago skrajnega palestinskega gibanja Hamas, ki naj bi po uradnih podatkih osvojilo 76 od skupno 132 sedežev, doslej vladajoče gibanje Fatah pa le 43 sedežev (manj kot 33 odstotkov). Tiskovni predstavnik Hamasa Sami Abu Zuhri je že prej sporočil, sklicujoč se na navedbe predstavnikov Hamasa, ki so nadzorovali štetje glasov, da je skrajnemu gibanju na volitvah pripadlo 76 sedežev v novem palestinskem parlamentu.
Tudi na sedežu Fataha na območju Gaze so priznali, da so na volitvah doživeli poraz. Palestinski premier Ahmed Kurej je že napovedal odstop in dejal, da mora novo palestinsko vlado kot zmagovalec sredinih parlamentarnih volitev oblikovati skrajno gibanje Hamas. " Predsedniku Mahmudu Abasu bom predložil svoj odstop, vlado bi moral sestaviti Hamas. Spoštovati moramo izbiro ljudi in novo vlado mora oblikovati stranka, ki je dosegla večino. Res je, da je Hamas prejel večino, jaz pa odstopam, da bo lahko predsednik Abas izbral novega premiera," je za novinarje povedal Kurej.
Predsednik Abas bo Hamas pooblastil, da oblikuje novo vlado. Vodja Hamasa je že izrazil željo, da se sestane s predsednikom. Gibanje Fatah, veliki poraženec volitev, o sodelovanju v Hamasovi vladi zaenkrat še razmišlja, je sporočil minister za informiranje Nabil Šat. Vodja Hamasa Haled Mašal pa je Abasu v telefonskem pogovoru medtem zatrdil, da je njegovo gibanje pripravljeno na politično partnerstvo s Fatahom.
Hamas želi enakopravnost
Glavni kandidat skrajnega palestinskega gibanja Hamas, Ismail Hanija, je v prvem nagovoru po razglasitvi volilnih rezultatov mednarodno skupnost pozval, naj pritisne na Izrael, da bi ta končal okupacijo palestinskih ozemelj. "Prvi korak mora narediti mednarodna skupnost. Izvesti mora močan pritisk na Izrael, da dobimo nazaj svoje pravice ter da se konča okupacija. Glavni problem je sionistična okupacija in nenehna agresija proti našemu narodu," je dejal Hanija v Gazi. "ZDA in Evropska unija morajo pritisniti na okupacijo, ne pa na palestinski narod. Želimo enakopravnost, varnost in svobodo za vse pripadnike palestinskega naroda, vendar tega ne bo, dokler ne bo konec celotne okupacije," je rekel Hanija.
Ob tem je pojasnil, da bo Hamas deloval v dveh smereh. "Prva smer bo odpor in samoobramba, druga smer pa nacionalni dialog na palestinskih območjih. Naš boj je le proti našemu sionističnemu sovražniku," je dejal Hanija in dodal, da bodo nadaljevali dialog z vsemi sorodnimi frakcijami na palestinskih ozemljih.
Vdrli v parlament in izobesili zastavo
Pripadniki skrajnega palestinskega gibanja Hamas, zmagovalca sredinih parlamentarnih volitev na palestinskih ozemljih, so se v Ramali spopadli s privrženci doslej vladajočega gibanja Fatah, poraženca volitev, in vdrli v poslopje palestinskega parlamenta ter tam razobesili svojo zastavo. Slednje so jim privrženci Fataha skušali preprečiti, tako da se je začelo medsebojno obmetavanje s kamenjem in razbijanjem oken v parlamentu. Množica kakih 3000 privržencev Hamasa, zbrana pred parlamentom v Ramali, je nato glasno pozdravila aktiviste, ki so na strehi poslopja ponovno dvignili zeleno Hamasovo zastavo.
"Želimo si političnega partnerstva"
Tiskovni predstavnik Hamasa in kandidat gibanja na severu območja Gaze Mušir al Masri je izjavil, da priznanje Izraela in pogajanja z izraelsko državo "niso na agendi" Hamasa. " Pogajanja z Izraelom niso na naši agendi. Tudi priznanje Izraela trenutno ni na naši agendi," je povedal al Masri. Obenem pa je nakazal, da Hamas vendarle je fleksibilen in da si želi "političnega partnerstva", domnevno tudi z gibanjem Fatah palestinskega predsednika Mahmuda Abasa. " Želimo si političnega partnerstva. Naša stranka podpira enotnost med Palestinci in politično partnerstvo je zelo pomembno," je poudaril al Masri.
“S Hamasom ne bomo sodelovali”
Vršilec dolžnosti izraelskega premiera Ehud Olmert je že izjavil, da Izrael ne bo sprejel sodelovanje Hamasa v palestinski vladi. Olmert je to izjavil, ko je še kazalo, da bo Hamas dobil 35 odstotkov glasov, Fatah palestinskega predsednika Mahmuda Abasa pa 42 odstotkov. "Izrael ne more dovoliti, da bi Hamas v sedanji obliki postal del palestinskih oblasti ," je še dejal Olmert. Olmert je še dejal, da Izrael ne more zaupati palestinskemu vodstvu, kjer bo imel vlogo tudi Hamas.
Solana: EU se sooča z novo situacijo
Visoki predstavnik Evropske unije za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana je dejal, da se bo Unija, če bo potrjeno, da je na palestinskih parlamentarnih volitvah zmagalo skrajno gibanje Hamas, "soočila s popolnoma novo situacijo, ki jo bodo morali na ponedeljkovem zasedanju analizirati zunanji ministri povezave".
Solana je obenem ponovil "dobro znano stališče EU v podporo priznanju Izraela in iskanju mirne rešitve, ki bi privedla do oblikovanja dveh držav".
Schüssel: EU bo Hamas sodila po njegovem prispevku k miru
Avstrijski kancler in predsedujoči EU Wolfgang Schüssel je v odzivu na zmago Hamasa poudaril, da bo EU Hamas sodila po njegovem prispevku k bližnjevzhodnemu mirovnemu procesu. Avstrijska zunanja ministrica in predsedujoča Svetu zunanjih ministrov EU Ursula Plassnik je ob tem dejala, da je oblikovanje prihodnje palestinske vlade stvar Palestincev samih, EU pa je po njenih besedah pripravljena podpreti vsako vlado, ki si bo prizadevala za mir.
Oba predstavnika sta tudi opozorila, da bodo odnosi EU z bodočo palestinsko vlado odvisni tudi od tega, ali se bo slednja zavzemala za rešitev bližnjevzhodnega vprašanja na način, ki se bo iztekel v sobivanje dveh držav, izraelske in palestinske. "V preteklosti smo jasno povedali, da za osebe in skupine, ki zagovarjajo nasilje, ni prostora v političnem procesu, " je dejala Plassnikova in pozvala vse politične sile na palestinskih območjih, da Izraelu priznajo pravico do obstoja in da naj se za svoje cilje borijo s političnimi sredstvi.
Opazovalci EU so sicer po besedah Plassnikove palestinske volitve ocenili kot odprte in poštene, pri čemer so pohvalili predvsem visoko volilno udeležbo. Da je EU pripravljena sodelovati s kakršnokoli prihodnjo palestinsko vlado, ki bo pripravljena iskati miroljubne rešitve za konflikt na Bližnjem vzhodu, je poudarila tudi evropska komisarka za zunanje odnose Benita Ferrero-Waldner.
Bush: Hamas se mora odpovedati nasilju
Ameriški predsednik George Bush je povedal, da Hamas ne more biti partner v bližnjevzhodnem mirovnem procesu, če se ne bo odpovedal nasilju. Ob tem je ponovil, da ZDA ne bodo sodelovale s palestinskimi voditelji, ki ne priznavajo pravice do obstoja Izraela.
Bush je palestinskega predsednika Mahmuda Abasa pozval, naj ostane na položaju kljub zmagi Hamasa.
"Radi bi, da ostane na oblasti," je Bush dejal na novinarski konferenci. Rezultate volitev je ameriški predsednik označil kot "budnico" za staro palestinsko vodstvo in dejal, da ga je zmaga Hamasa "spomnila na moč demokracije". "Vidite, ko ljudem omogočiš volitve, jim daš možnost, da izrazijo svoje stališče, da bodo dali vedeti, če so nezadovoljni z obstoječim stanjem," je v svojem slogu dejal Bush.