New York/Washington - Vodja palestinskega gibanja Hamas v izgnanstvu Haled Mešal je v danes predvajanem pogovoru za britansko televizijsko mrežo BBC dejal, da je njegova skupina, ki je na palestinskih parlamentarnih volitvah konec januarja slavila zmago, pripravljena narediti resen korak k miru, če bo to storil tudi Izrael. Dodal je, da bi rad prihodnji izraelski vladi sporočil, da je Hamas pripravljen na pogovore, če bo Izrael izpolnil določene pogoje.
Najpomembnejši od teh pogojev je po Mešalovih besedah vzpostavitev meja, ki so obstajale pred izraelsko-arabsko vojno leta 1967, ko je Izrael okupiral Zahodni breg, Vzhodni Jeruzalem in območje Gaze. Hamas bi v tem primeru "Izraelu morda ponudil dolgotrajno premirje", je povedal Mešal, ki živi v Damasku. Dodal je, da bi takšen korak Izraela mednarodni skupnosti omogočil najti rešitev za vse probleme v regiji.
Mešal je dejal, da se Hamas ne bo odpovedal nasilju, saj je odpor proti okupaciji zakonit. Opozoril pa je, da bi gibanje Hamas lahko Palestince popeljalo v dolgotrajen spopad, ki pa ga bodo lažje prenašali kot Izraelci. Voditelji Hamasa se trenutno sicer nahajajo v Kairu, kjer razpravljajo o naslednjih korakih po januarski zmagi nad svojimi tekmeci iz gibanja Fatah.
Medtem je vršilec dolžnosti izraelskega premiera Ehud Olmert v torkovem pogovoru za televizijo Channel 2 povedal, da bo Izrael ohranil "enotni Jeruzalem", vključno z okupiranim vzhodnim delom, če bo na marčevskih volitvah zmagala njegova stranka Kadima. Ob tem je še dejal, da se bo Izrael sicer umaknil iz nekaterih delov Zahodnega brega, kjer je prebivalstvo večinoma palestinsko, vendar bodo obdržali ključne judovske naselbine, poroča BBC.
Vprašanje Jeruzalema je eno najbolj občutljivih vprašanj v sporu med Izraelci in Palestinci. Izrael je vzhodni del mesta okupiral leta 1967, leta 1981 pa ga je tudi aneksiral in ga ima za izključno izraelsko območje. S stališča mednarodnega prava gre sicer za okupirano območje, večina prebivalcev pa so Palestinci, ki v Vzhodnem Jeruzalemu vidijo svojo prihodnjo prestolnico.
Anana skrbijo razmere na Bližnjem vzhodu
Generalni sekretar Združenih narodov Kofi Anan je zaskrbljen zaradi razme na Bližnjem vzhodu, predvsem zaradi novih izraelskih likvidacij na območju Gaze in Zahodnega brega. Skrbijo pa ga tudi raketni napadi na Izrael z območja Gaze.
Po besedah generalnega sekretarja ima Izrael pravico braniti svoje državljane, vendar načrtovani uboji povečujejo nevarnost za nedolžne mimoidoče, vse bolj pa so podobni tudi usmrtitvam brez predhodnega procesa.
Anan je po drugi strani izrazil zaskrbljenost tudi nad nadaljevanjem raketnih napadov z območja Gaze na Izrael in poudaril, da morajo vse strani spoštovati mednarodno pravo ter se vzdržati dejanj, ki bi lahko privedla do stopnjevanja nasilja.
“Hamas mora sprejeti pogoje”
Izraelska zunanja ministrica Cipi Livni je v torek prispela v Washington, kjer se je že srečala z jordanskim kraljem Abdulahom II., danes pa jo bo sprejela ameriška državna sekretarka Condoleezza Rice, s katero bosta imeli skupno novinarsko konferenco.
Obisk je namenjen izmenjavi mnenj in stališč glede razmer na Bližnjem vzhodu po zmagi skrajnega palestinskega gibanja Hamas na nedavnih palestinskih volitvah. Livnijeva želi prepričati Američane, naj vztrajajo pri pritisku na Hamas, da se odpove terorizmu, prizna Izrael, se razoroži ter sprejme mirovni načrt.
Kot je dejala Livnijeva, ne nasprotuje finančni pomoči palestinskim oblastem, vendar je treba zagotoviti, da bo Hamas sprejel pogoje. Po njenih besedah se Izrael zaveda, da je potrebno Palestincem pomagati, kajti tudi v interesu Izraela je, da ne živijo v revščini, vendar morajo dobro razmisliti, preden bi zavrnili mednarodne skupnosti.