Hrvaška vlada skrivala ultimat EU o topniških dnevnikih

Hrvaška vlada je teden dni skrivala demaršo, ki jo je pravosodnemu ministrstvu zaradi nezadostnega sodelovanja s haaškim sodiščem predala EU. Gre za dokumente, ki govorijo o vojaški akciji Nevihta.

Objavljeno
06. marec 2009 12.17
Ma.J./STA
Ma.J./STA
Zagreb - Hrvaška vlada je skrivala demaršo, ki jo je EU 27. februarja predala pravosodnemu ministrstvu zaradi nezadostnega sodelovanja s haaškim sodiščem, razkriva današnji Jutarnji list. Gre za famozne "topniške dnevnike", dokumente, ki govorijo o bombardiranju Knina v času hrvaške vojaške akcije Nevihta leta 1995.

 

"Ne vlada ne pravosodno ministrstvo celih sedem dni nista obvestila javnosti, da je iz Bruslja prišlo pomembno diplomatsko opozorilo, ki kaže na resne probleme Hrvaške v pogajanjih z EU," poudarja Jutarnji list. Ob tem dodaja, da so hrvaške oblasti praviloma zmanjševale pomen vseh dosedanjih opozoril iz Haaga in Bruslja ter trdile, da ni nobene nevarnosti dodatne blokade pogajanj.

 

"Ostro opozorilo predsedstva EU, ki je povezano s sodelovanjem s Haagom in "topniškimi dnevniki", je pravosodnemu ministru Ivanu Šimonoviću predal češki veleposlanik Karel Kühnl kot odposlanec države presedajoče EU," dodaja zagrebški časnik.

 

Kot izpostavlja, v demarši jasno piše, da je po ocenah EU vprašanje 23 spornih dokumentov, ki jih zahteva Mednarodno sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije, "prioritetno vprašanje za odpiranje pogajanj v poglavju 23 - pravosodje in temeljne pravice".

 

"Z drugim besedami povedano, Hrvaška ne bo mogla računati na odprtje enega izmed ključnih pogajalskih poglavij, dokler ne reši vprašanja usode spornih dokumentov oz. dokler jih Sanaderjeva vlada ne najde in pošlje v Haag," pojasnjuje časnik. Opozarja, da se je Hrvaška pred kratkim zavezala, da bo omenjeni problem uredila s podpisom sporazuma z uradom glavnega haaškega tožilca.

 

Medtem ko so na vladi še v četrtek govorili, da nimajo informacij o demarši, so na pravosodnem ministrstvu potrdili, da je prispela, sicer pa da ni razloga za preplah, nadaljuje časnik. Kot so povedali na pravosodnem ministrstvu, je cilj demarše "pospeševanje odpiranja omenjenega pogajalskega poglavja".