Hrvaški novinarji: Apatija državljanov v interesu vlade

Poročanje o korupciji je na Hrvaškem pogosto tvegano početje, saj je bilo v minulih 15 letih napadenih 50 novinarjev, ki so se lotili spornih tem.

Objavljeno
30. junij 2008 19.00
Ivo Sanader
STA/Do.P.
STA/Do.P.

Zagreb - V minulih 15 letih je bilo na Hrvaškem napadenih 50 novinarjev, je danes na seji sveta za spremljanje izvedbe nacionalnega programa za boj proti korupciji izjavil predsednik Hrvaškega novinarskega društva (HND) Zdenko Duka. V razpravi o medijih in korupciji v Zagrebu so sodelovali novinarji, ki so govorili o lastnem položaju v boju proti korupciji.

 

Novinar Jutarnjega lista Dušan Miljuš je med razpravo povedal, da sta ga neznanca pred kratkim brutalno pretepla, ker je poročal o lastnini ljudi, ki so "bili pred desetimi leti nepomembni tatovi, danes pa so ugledni državljani". Policija slab mesec po napadu na Miljuša še ni našla njegova napadalca. Miljuš je v napadu utrpel hude telesne poškodbe.

 

Miljuš, ki že leta spremlja črno kroniko na Hrvaškem, je še izrazil dvom, da je policija rešila en sam odstotek napadov na novinarje. Dodal je, da niso toliko pomembni neposredni napadalci kot tisti, ki so naročili pretepe novinarjev. Po njegovem mnenju je celotna družba na Hrvaškem ravnodušna do organiziranega kriminala, brez odločne akcije celotne družbe in pristojnih organov pa ne bo napredka v boju proti korupciji in kriminalu.

 

Apatija državljanov v interesu vlade

 

Novinar Globusa Gordan Malić je medtem obtožil vlado, da je apatija državljanov in njihovo manjše zanimanje za časopise v njenem interesu, saj bodo ti zaradi tega v manjšem številu odšli na volitve. "Ljudstvo ne potrebuje informativnega programa, temveč resničnostni šov Kmetija in senzacionalizem. Spremenil se je značaj politike, ki ni več ideologija, temveč biznis", je Malićeve besede povzel Večernji list na svoji spletni strani.

 

Kot je dejal voditelj priljubljene oddaje na Hrvaški televiziji (HTV) V nedeljo ob dveh Aleksandar Stanković, uredniki na HTV niso zainteresirani, da bi v njegovi oddaji odpirali teme o korupciji, razen če ne gre za akcije, ki jih je osebno sprožil predsednik vlade Dinko Cvitan

 

Premiera Iva Sanaderja je omenil tudi novinar Jutarnjega lista Hrvoje Appelt, ki je od predsednika vlade znova zahteval, naj skupaj z vsemi člani vlade javno objavi svojo lastnino. Spomnil je na afero v zvezi z neznanim poreklom Sanaderjevih dragocenih ročnih ur in na neznane okoliščine urejanja Sanaderjevega domnevnega dolga v višini štirih milijonov nekdanjih avstrijskih šilingov, ki naj bi ga kot podjetnik pustil v Avstriji, preden se je vrnil na Hrvaško.

 

Direktor Urada za boj proti korupciji in organiziranemu kriminalu (Uskok) Dinko Cvitan pa je potrdil, da skupaj z državnim tožilstvom preverjajo vse primere korupcije, o katerih pišejo mediji.