Amsterdam, Sydney - Zaradi spopadov, ki so izbruhnili v bližini prizorišča strmoglavljenja malezijskega letala na vzhodu Ukrajine, so nizozemski in avstralski policisti odpovedali načrtovani obisk prizorišča. Spopadi so sicer izbruhnili, ker so se ukrajinske sile po navedbah Kijeva odločile zavzeti območje prizorišča, ki je bilo doslej v rokah proruskih separatistov, piše STA.
»Prihaja do spopadov. Ne moremo tvegati,« je sporočil Alexander Hug, namestnik vodje posebne opazovalne misije Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse) v Ukrajini. Skupaj z opazovalci Ovseja bi morali namreč danes na prizorišče oditi tudi neoboroženi nizozemski in avstralski policisti.
»Varnostne razmere na poti do prizorišča in na prizorišču so nesprejemljive za našo neoboroženo opazovalno misijo,« je dejal Hug in dodal, da bo skušala misija na prizorišče znova priti v ponedeljek.
V Haagu so nizozemske oblasti obenem potrdile, da bo tudi njihova strokovna ekipa preiskovalcev ostala v Donecku, ki je približno 60 kilometrov oddaljen od prizorišča, in se za zdaj ne bo odpravila na teren. »Zaradi spopadov na tem območju so razmere preveč nestabilne za delo,« je sporočilo nizozemsko pravosodno ministrstvo.
Oboroženih vojakov v Ukrajino še ne nameravajo pošiljati
Malezijski premier Najib Razak je pred tem danes sporočil, da so dosegli dogovor s separatisti, da bodo tujim policistom dovolili dostop do prizorišča strmoglavljenja. Avstralski premier Tony Abbott je kmalu zatem napovedal, da je 49 nizozemskih in avstralskih policistov danes namenjenih na prizorišče in da jih bo v prihodnjih dneh na pot odšlo še več.
Odpoved je nato sledila zaradi spopadov, ki so tokrat izbruhnili zelo blizu prizorišča strmoglavljenja. Kot je sporočil ukrajinski svet za nacionalno varnost, skušajo njihove sile zavzeti to območje iz rok separatistov in mednarodnim strokovnjakom omogočiti varen dostop o prizorišča, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Po poročanju francoske tiskovne agencije AFP je bilo le kilometer stran od vasi Grabove, ki stoji zraven prizorišča, slišati obstreljevanje. Prestrašeni lokalni prebivalci so bežali, blizu prizorišča se je vil črn dim, kontrolne točke, ki so jih doslej nadzorovali separatistični uporniki, pa so bile zapuščene. O silovitih spopadih poročajo tudi iz mesta Gorlivka pri Donecku, kjer naj bi bilo ubitih najmanj 13 ljudi, med njimi dva otroka.
Pred dnevi je sicer ukrajinski predsednik Petro Porošenko pristal na prekinitev ognja v krogu 40 kilometrov okrog prizorišča.
Avstralija, Nizozemska in Malezija želijo na kraj tragedije čim prej poslati misijo več deset posebej usposobljenih policistov in morda tudi pripadnikov vojske. Kot poudarjajo, se zavedajo občutljivosti situacije in si želijo le misije, katere edini cilj bi bil zaščititi preiskovalce na terenu.
Za zdaj še ni jasno, v kolikšni meri bi bili policisti oboroženi, zatrjujejo pa, da oboroženih vojakov v Ukrajino nikakor ne nameravajo pošiljati.
To je danes pred novinarji izpostavil nizozemski premier Mark Rutte. Kot je dejal, je mednarodna vojaška misija na prizorišču zaenkrat povsem »nerealistična«. Obenem je spomnil na prisotnost težko oboroženih proruskih separatistov na območju in bližino ruske meje. Že samo zelo omejeno vojaško posredovanje bi lahko v teh razmerah nevarno eskaliralo situacijo, je opozoril.