V protestni noti je Indija obtožila Pakistan, da "ni uspel ustaviti terorizma, ki izvira z njegovega ozemlja", in od Islamabada zahtevala, da bo proti elementom, "kdorkoli že so", ki so odgovorni za omenjene napade, odločno ukrepala.
Gre za prvi uradni protest New Delhija pri Pakistanu zaradi usklajenih napadov na kakih deset ciljev, priljubljenih med tujci, v Mumbaju, ki so se po treh dneh končali v soboto. Indijski uradni predstavniki so sicer že prej odgovornost pripisovali Islamabadu oziroma islamistični skupni Laškar-e-Taiba, ki se bori proti indijski vladi v sporni pokrajini Kašmir in ki naj bi nastala ob podpori pakistanskih obveščevalnih služb. Ta skupina je v Pakistanu uradno prepovedana, vendar pa v New Delhiju trdijo, da je to samo na papirju, medtem ko te prepovedi Islamabad nikoli dejansko ni uresničil.
Uradni Islamabad je vpletenost v napade že večkrat odločno zanikal in zahteval dokaze za te obtožbe, ob tem pa izražal pripravljenost na sodelovanje z New Delhijem pri iskanju krivcev.
ZDA pričakujejo sodelovanje Pakistana v preiskavi napadov
Bela hiša je danes sporočila, da trenutno nima razlogov, da ne bi verjela pakistanski vladi, da ni bila vpletena v napade v Mumbaju, kot tudi da bi dvomila v njeno pripravljenost, da jih v popolnosti razišče. Kot je še dodala tiskovna predstavnica Bele hiše Dana Perino, se je danes z razvojem dogodkov seznanil tudi ameriški predsednik George Bush.
ZDA od Pakistana pričakujejo popolno sodelovanje v preiskavi terorističnih napadov v indijskem Bombaju (Mumbai), je danes na novinarski konferenci z britanskim zunanjim ministrom Davidom Milibandom v Londonu povedala ameriška državna sekretarka Condoleezza Rice. Po njenem mnenju se mora civilizirani svet združiti proti globalnim grožnjam.
Riceova je poudarila, da morajo krivci za napade v Bombaju stopiti pred roko pravice. Ob tem je posebej poudarila, da bo pakistanski odziv na napade preizkus, ki bo pokazal interese nove vlade v tej državi.
"Pakistansko vlado pozivamo, da sledi dokazom ne glede na to, kam jih bodo ti vodili," je dejala Riceova. Dodala je, da glede preiskave ne želi delati prehitrih zaključkov, vendar pa je pri tem izrazila tudi mnenje, da je to "pravi čas za popolno in absolutno transparentnost in sodelovanje, kar pričakujejo tudi ZDA".
Na poseben ukaz ameriškega predsednika Georgea Busha bo Riceova skrajšala svojo tokratno evropsko turnejo in se konec tedna odpravila v Indijo, kjer je v zadnjih napadih umrlo tudi šest Američanov. Pred odhodom v Indijo je Riceova tako še poudarila, da je teroriste potrebno ustaviti, sicer bodo "še naprej poskušali napasti civilizirane narode in inštitucije".
Miliband se je ob tej priložnosti strinjal, da bi teroristični napadi v indijski finančni prestolnici utegnili zaostriti odnose med Indijo in Pakistanom. "Odnosi so zdaj pod največjim možnim pritiskom. Kljub temu sta tako pakistanski predsednik Asif Ali Zardari kot tudi indijski premier Manmohan Singh zavezana predpostavki, da državi lahko veliko več dosežeta s sodelovanjem, kot če sta razdvojeni," je dejal Miliband.
Na napade se je v ZDA sicer odzval tudi novoizvoljeni predsednik Barack Obama. Dejal je, da so njegove misli in molitve pri ljudeh v Indiji. Dodal je še, da bo dogajanje še naprej pozorno spremljal, da pa verjame, da je Busheva administracija že doslej postorila vse potrebno.
Napadom sledijo odstopi v vladi
Po terorističnih napadih v Mumbaju je danes svoj odstop ponudil prvi minister indijske zvezne države Maharashtra, Vilasrao Deshmukh. Enako je odstopil njegov namestnik R.R. Patil, ki je vodil notranje ministrstvo v tej državi. Odstopi so povezani s prvimi političnimi posledicami uničujočih napadov minuli teden.
Namestnik prvega ministra Maharashtre Patil je popustil po pritiskih, naj odstopi, potem ko je teroristične napade v Mumbaju označil za "manjši incident". Deshmukh je javnost obvestil, da je vodstvo svoje Kongresne stranke obvestil, da lahko odstopi, če se jim bo to zdelo primerno. Zaradi dogodkov v Mumbaju je že v nedeljo odstopil zvezni notranji minister Shrivaj Patil, zamenjal pa ga je finančni minister P. Chidambaram.
Uradno 179 mrtvih
Kakih deset napadalcev je v sredo zvečer napadlo deset krajev v Mumbaju, finančni prestolnici Indije, med drugim dva luksuzna hotela in judovski center, zajeli pa so tudi več talcev. Po več kot 60 urah je indijskim varnostnim silam uspelo v soboto dramo končati, pri tem pa so živega prijeli le enega napadalca, ostalih devet pa ubili.
Po zadnjih uradnih podatkih je v napadih umrlo najmanj 172 ljudi, od tega 19 tujcev, med njimi šest Američanov, pa tudi Nemci, Kanadčani in Izraelci ter državljani Velike Britanije, Italije, Mehike, Japonske, Kitajske, Tajske, Avstralije in Singapurja. Ranjenih je bilo 239 ljudi. Napadi so sprožili tudi politično krizo v odnosih s Pakistanom, saj naj bi napadalci po besedah indijskih predstavnikov prišli iz Pakistana.
V Pakistanu tovrstne navedbe zanikajo in pozivajo New Delhi "k premišljenim dejanjem". Toda na indijski strani govorijo o "močnem udarcu" prizadevanjem za normalizacijo odnosov med državama. "Situacija se še razvija, vendar pa kar se je zgodilo, je močan udarec prizadevanjem za normalizacijo odnosov in izgradnjo zaupanja s Pakistanom," je izjavil državni sekretar za zunanje zadeve Anand Sharma.
Poudaril je še dejstvo, "da so vsi napadalci prišli iz Pakistana". "Govorimo torej o elementih v Pakistanu," je dejal Sharma in zahteval zagotovila Islamabada, "da ne bo dovolil napadov na Indijo s svojega ozemlja". Napovedal je še, da bodo tovrstne informacije delili tudi z ameriško državno sekretarko Condoleezzo Rice, ki naj bi v Indijo prispela v sredo.
Že tri vojne med državama z jedrskim orožjem
Indija in Pakistan, obe državi z jedrskim orožjem, sta se doslej zapletli že v tri vojne, leta 2001 po napadu na indijski parlament pa bi kmalu prišlo še do četrte.