Dunaj/Teheran - Iran je sporočil, da je razvil novo, 900 kilogramov težko bombo, imenovano "sel", s katero namerava okrepiti svoje obrambne zmožnosti. Islamska republika je obenem danes sporočila, da je razvila novo letalo, imenovano "grom", ki naj bi bilo podobno ameriškemu lovcu F-18.
Kot je povedal poveljnik iranske vojske, general Atola Salehi, je novo letalo podobno lovcu F-18, a ima večje zmogljivosti in je domače izdelave. Po poročanju iranske televizije je novi lovec sposoben izstreliti rakete in odvreči bombe, opremljen pa je z naprednim radarskim sistemom. Po poročanju televizije so lovca Saege (Grom) po uspešnih izstrelitvi raket zrak-zemlja med vojaškimi vajami danes začeli uporabljati v iranskih zračnih silah.
Iranski obrambni minister Mostafa Mohamed Nadžar je medtem po poročanju iranske tiskovne agencije ISNA izjavil, da so v okviru krepitve obrambnih zmožnosti države razvili in izdelali 900 kilogramov težko vodeno bombo, imenovano Gased (Sel).
Iranske zračne in kopenske sile ter mornarica že cel mesec izvajajo vojaške vaje, med katerimi razkazujejo svoje zmogljivosti in novo orožje. Vaje potekajo v času, ko v mednarodni skupnosti narašča zaskrbljenost zaradi iranskega jedrskega programa.
Pogovori o iranskem jedrskem programu preloženi
Visoki predstavnik EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana in glavni iranski jedrski pogajalec Ali Laridžani naj bi danes na Dunaju razpravljala o možnih rešitvah zastoja pri reševanju iranskega jedrskega vprašanja, vendar pa so pogovore preložili, je dejal iranski veleposlanik Ali Asghar.
Kot je napovedal, naj bi se Solana in Laridžani na Dunaju sešla "v prihodnjih nekaj dneh", za preložitev srečanja pa po njegovih besedah "ni posebnih razlogov".
V Bruslju je tiskovna predstavnica Solane poudarila, da se je visoki zunanjepolitični predstavnik EU z Laridžanijem pripravljen srečati kadarkoli, vendar pa Iran še ni potrdil niti datuma niti kraja srečanja.
Solana naj bi se z Laridžanijem sestal po tem, ko Iran ni izpolnil roka, ki mu ga je za zaustavitev jedrskih aktivnosti v resoluciji konec julija postavil Varnostni svet Združenih narodov in se je iztekel 31. avgusta. Teheran je svoje stališče glede jedrskega spora mednarodni skupnosti sicer predstavil v 22 strani dolgem odgovoru na predlog šesterice, o katerem pa viri iz EU pravijo, da ne prinaša zadostnih pojasnil. Ker Iran ni upošteval danega roka, mu sedaj grozijo sankcije, vendar pa si svetovne velesile glede tega niso povsem enotne.
Evropska unija tako še vedno upa, da bo jedrski spor z Iranom mogoče rešiti po diplomatski poti. "Še vedno si želimo pogovorov z Iranom. Za EU najboljša pot še naprej ostaja diplomacija," je v petkovem uvodu v dvodnevno neformalno zasedanje zunanjih ministrov povezave dejal predsedujoči, finski zunanji minister Erkki Tuomioja.
"Zakaj želiš svetovne zadeve vedno urejati z uporabo sile in orožja?"
Iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad se je danes odzval na torkov oster verbalni napad ameriškega kolega Georgea Busha in ga pozval naj spremeni svoj "jezik sile". "Zakaj želiš svetovne zadeve vedno urejati z uporabo sile in orožja? To obdobje je končano, smo v obdobju misli in kulture," je Bushu sporočil Ahmadinedžad. Francoski zunanji minister Philippe Douste-Blazy se je medtem ogradil od Bushevih izjav in posvaril pred "vojno civilizacij".
Ahmadinedžad je poudaril, da "nihče ne bi smel misliti, da lahko sedi v svojih steklenih palačah in vlada svetu" in dodal, da "tisti, ki držijo roko na bombi, medtem ko govorijo, ne morejo voditi sveta". Iranski predsednik je prepričan, da se svet "hitro razvija v smeri vladavine čistega islama", Bushu pa je sporočil, da je v primerjavi z božjo voljo "nič".
Ahmadinedžad je ameriškega kolega minuli mesec povabil na televizijsko debato, na kateri bi - "pod pogojem, da se ničesar ne cenzurira" - razpravljala o dogajanju v svetu. Bela hiša je njegovo povabilo zavrnila kot "odvračanje" pozornosti od spora glede iranskega jedrskega programa. "ZDA so povabilo zavrnile in si izmislile opravičilo, da jim iranski predsednik grozi. Ne, ne grozim vam, toda grozi vam cel svet, saj svet nasprotuje nepravičnosti," je glede tega dejal Ahmadinedžad.
"Kaj je dobro in zlo ne odrejajo Zahod ali določena država ali določen kontinent," je za francoski radio RMC Bushev torkov govor komentiral Douste-Blazy. Brez izrecne omembe Busha je minister opozoril, da je konfrontacija med zahodnim in muslimanskim blokom nesprejemljiva, in pozval k dialogu s Teheranom.
Bush je novo protiteroristično strategijo Bele hiše v torek podkrepil z ognjevitim govorom pred Združenjem vojaških častnikov Amerike, v katerem je precej časa posvetil tudi Iranu. Med drugim je dejal, da se ZDA ne bodo priklonile tiranom, kot je to minuli mesec predlagal Ahmadinežad, in ponovil, da svobodni svet Iranu ne bo dovolil, da pride do jedrskega orožja. Iran je primerjal z Al Kaido, ker naj bi imela oba podobne jasne cilje, njegove voditelje je označil kot "tirane".