Teheran − Protesti v Teheranu zaradi strmoglavljenja vrednosti iranske valute rial so najbolj oster izraz naraščajočih ekonomskih in političnih napetosti v islamski republiki doslej.
Na tisoče ljudi je včeraj zapolnilo ulice in trge okoli teheranskega bazarja, gospodarskega osrčja mesta, da bi opozorili na težave, ki jim jih povzroča nezadržno padanje vrednosti nacionalne valute. Po izjavah prič so stavko sklicali sindikati trgovcev, ene od najvplivnejših družbenih skupin v državi, ki krivdo za razvrednotenje riala pripisujejo nedavni odločitvi centralne banke, da prebivalstvu omeji dostop do ameriških dolarjev po subvencioniranem menjalnem tečaju. Vrednost iranske valute se je tako v samo nekaj dneh znižala za več kot tretjino. Zaradi nestabilnih tečajev je bila večina menjalnic v sredo zaprta.
Medtem se je le nekaj kilometrov od središča Teherana odvijala še ena drama, ko je policija vdrla v četrt Ferdovsi in aretirala na desetine nezakonitih preprodajalcev z devizami, tiste, ki se zakonito ukvarjajo z menjalništvom, pa so varuhi reda in miru prisilili, da so za en dan prekinili poslovanje. Večina novinarjev tujih medijev o omenjenih dogodkih ni mogla poročati, saj jih policija ni spustila na kraj protestov.
Prizadeti predvsem revni Iranci
Po poročanju časnika Wall Street Journal je bilo včeraj na iranskem črnem trgu za en dolar potrebno odšteti tudi do 40.000 rialov, 17.000 več kot pred tednom dni. Strmoglavljenje vrednosti valute bo imelo velik učinek na že tako visoko inflacijo, napovedujejo ekonomisti. Zdaj, ko so oblasti znižale nekatere subvencije, bo posledice občutilo zlasti revnejše prebivalstvo. Naraščanje socialne ogroženosti bi v politični sistem skoraj gotovo vneslo nestabilnost. Kljub pozivom k nadaljevanju protestov, ki so jih včeraj in danes širili iranski uporabniki socialnih omrežij, je nadaljnji razvoj dogodkov nemogoče napovedati. Dan po protestih je bilo središče iranske prestolnice mirno, velik del bazarja pa je ostal zaprt za javnost.
Iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad je ta teden zatrdil, da »psihološka vojna« na trgu deviz ne bo ustavila spornega jedrskega programa islamske republike, medtem ko je vrhovni verski voditelj ajatola Ali Hamnei napovedal, da bo Iran iz sedanjih težav izšel močnejši kot kadar koli. Po izjavah predstavnikov oblasti so nastale razmere posledica nezakonitega trgovanja z devizami ter ameriških in evropskih sankcij. Ameriška državna sekretarka Hillary Clinton je v Washingtonu zanikala odgovornost ZDA: »Kar se dogaja v Iranu, je zasluga tamkajšnje vlade. Ta je tista, ki bo morala nositi odgovornost.«