Teheran - Vodja ruske jedrske agencije Rosatom Sergej Kirijenko je danes sporočil, da je gradnja jedrske elektrarne v južnoiranskem pristanišču Bušer končana. Iranski in ruski predstavniki so elektrarno, ki naj bi začela delovati še letos, danes že preizkusili.
Kot je novinarjem v Bušerju pojasnil Kirijenko, so po dokončani gradnji sedaj vstopili v fazo pred začetkom delovanja, v okviru katere jih čaka še kar nekaj zapletenih postopkov. Ti med drugim vključujejo tudi poskusno delovanje prve jedrske elektrarne, ki so jo na iranskih tleh zgradili ruski izvajalci.
Na iranski organizaciji za jedrsko energijo so ob tem pojasnili, da so prvi poskus delovanja izvedli z nepravim gorivom iz svinca, ki naj bi v delovanju posnemal obogateni uran, ki se sicer uporablja za pogon elektrarne.
Rusija je gradnjo jedrske elektrarne v vrednosti ene milijarde dolarjev prevzela leta 1995, s zaključkom projekta pa so izvajalci v veliki zamudi. Tej je botroval predvsem spor Irana z zahodnimi državami, ki domnevajo, da Teheran pod krinko jedrske energije za civilne namene načrtuje izdelavo jedrskega orožja. Teheran je kljub sankcijam tudi zavrnil večkratne pozive Varnostnega sveta ZN za ustavitev bogatenja urana, ki lahko služi tudi za izdelavo jedrskega orožja.
Dejanski zagon elektrarne v Bušerju, ki je po Kirijenskovih napovedih možen še pred koncem leta, bo pomenil velik korak naprej v iranskih prizadevanjih za razvoj jedrske tehnologije, bo pa najverjetneje tudi dodatno vznemiril zahodne sile. Pri njih je ta mesec za zaskrbljenost poskrbela že iranska izstrelitev prvega domačega satelita na doma izdelani raketi.
Že lani je Iran sicer razkril namene izgradnje najmanj šestih novih jedrskih elektrarn do leta 2021. Iranska družba za proizvodnjo jedrske energije naj bi že podpisala sporazume z nekaterimi drugimi družbami, ki bodo pomagale pri iskanju lokacij za nove elektrarne.