Džakarta/Teheran/Dunaj - Iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad, ki se mudi na večdnevnem obisku v Indoneziji, je dan potem, ko je v četrtek izjavil, da bo Izrael nekega dne izginil, znova verbalno napadel Zahod. Na srečanju islamskih verskih učenjakov in politikov v Džakarti je ZDA obtožil, da vodijo propagandno vojno. "Psihološko propagando morda uporabljajo za začetek ideološke vojne, a dejansko vedo, da je islamska republika Iran močna nacija," je izjavil Ahmadinedžad.
"Dejansko izvajajo propagando in uporabljajo težke besede, da bi ustrahovali naše ljudstvo, a povem vam, da se jih iransko ljudstvo ne boji," je o pritiskih ZDA izjavil predsednik Irana. Je pa pribil, da je Busheva administracija “polomija demokracije”. Na vprašanje iz občinstva, ali se Teheran pripravlja na napad, je iranski predsednik odgovoril, da je po iranskih ocenah ta možnost daleč, da bi jo uresničili.
Nekdo iz občinstva je Ahmadinedžada pozval, naj nadaljuje razvoj jedrskega orožja, ker da imajo tudi oni "sovražnike islama". Iranski predsednik na to ni neposredno odgovoril. Kot je dejal, vsak je mlad človek v islamskem svetu atomska bomba zaradi svoje vere, boga in ljubezni do preroka Mohameda.
V pogovoru za eno od lokalnih televizijskih postaj pa je Ahmadinedžad zatrdil, da se ne bojijo ameriške vojaške akcije. Povedal je, da bo Iran sodeloval z varnostim svetom OZN, če bo ta v zvezi z iranskim jedrskim programom sprejel odločitev, ki bo v skladu z "mednarodnimi pravili", je pa poudaril, da Mednarodna agencija za jedrsko energijo (IAEA) preveč popušča pritiskom zahodnih držav.
Inšpektorji IAEA v Iranu našli sledi visoko obogatenega urana
Inšpektorji Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) so na območju raziskovalnega centra Lavizan v bližini Teherana našli sledi visoko obogatenega urana. Gre sicer za objekt, za katerega je Iran doslej zanikal, da bi tam opravljal jedrske dejavnosti.
Inšpektorji IAEA so vzorce odvzeli z opreme v raziskovalnem centru Lavizan, ki naj bi ga iranske oblasti leta 2004 porušile. Inšpektorji so našli delčke obogatenega urana, vendar zaenkrat ni jasno, ali so te sledi obogatenega urana iz kontaminiranih jedrskih centrifug ali gre za kaj novega.
Inšpektorji so Lavizan obiskali januarja, ko so ugotovili, da so na nekdanjem jedrskem objektu spet uporabljali jedrsko opremo. Po besedah drugih diplomatskih virov naj bi šlo za majhne vzorce obogatenega urana z vakuumskih črpalk in da naj bi bila iranska stran zaradi odkritja zelo "živčna".
Iran je 11. aprila sporočil, da v objektu v Natanzu izvaja bogatenje urana, vendar zgolj do stopnje petih odstotkov, medtem za visoko obogaten uran velja že 20 odstotna čistost.
Anan za neposredno pogovore ZDA in Irana
Generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan je danes med obiskom na Dunaju pozval ZDA k neposrednim pogovorom z Iranom o njegovem spornem jedrskem programu, ker se Teheran, kot je ocenil, ne bo resno pogajal, dokler tudi Washington ne bo sodeloval. “Dokler imajo Iranci občutek, da se pogajajo z Evropejci ... in to, kar se dogovorijo z njimi, ti nato dorečejo še z Američani in se spet vrnejo za pogajalsko mizo, potem nisem prepričan, da bodo pogajalci prišli do kakega rezultata,” je opozoril Annan. ZDA so doslej zavračale neposredno pogovore z Iranom, podpirajo pa diplomatska prizadevanja Evropske unije.
Annan je obenem pozval vse vpletene strani, naj omilijo retoriko in naj okrepijo prizadevanja za rešitev problema. Kot je še dejal ob vrhu EU-Latinska Amerika na Dunaju, je ameriški strani tako na zasebni kot uradni ravni dal jasno vedeti, kako pomembno je, da sede za pogajalsko mizo ter se pridruži prizadevanjem evropskih držav in Irana.
ZDA so v sredo, potem ko jim ni uspelo pridobiti zadostne podpore za sankcije OZN zoper Iran, sporočile, da bodo evropskim zaveznicam dale še "nekaj tednov časa", da pripravijo nov predlog resolucije, s katero bi Teheran odvrnili od spornega jedrskega programa. Po besedah diplomatskih virov se bodo pogajalci petih stalnih članic varnostnega sveta OZN, ZDA, Rusije, Kitajske, Velike Britanije in Francije, ter Nemčije vnovič srečali 19. maja v Londonu.
Iran poziva Rusijo k pospešitvi gradnje jedrske elektrarne
Predstavniki Teherana želijo, da ruski izvajalci pospešijo gradnjo jedrskega reaktorja za elektrarno Bušer na jugu države. Mohamad Saedi je sporočil, da so se med četrtkovimi pogovori v Moskvi ruski strani tudi pritožili zaradi počasnega dobavljanja jedrskega goriva za prvi jedrski reaktor v Iranu. Strani sta dogovorjeni, da bo Iran porabljeno jedrsko gorivo vrnil v Rusijo, Rusija pa bi gorivo morala dobaviti že v začetku tega leta.
Doslej je zgrajenih že več kot devet desetin elektrarne, v naslednjem mesecu pa bodo predstavniki obeh držav dorekli časovnico dokončanja elektrarne.