Italijani opuščajo nakup perutnine

Zaradi strahu pred ptičjo gripo se je v Italiji v zadnjih dneh drastično zmanjšala potrošnja perutnine. V Indoneziji pa so odkrili novo smrtno žrtev omenjenega virusa.

Objavljeno
11. oktober 2005 14.41
Italjani opustili nakup perutnine
Rim/Berlin/Bukarešta/Bogota/Džakarta - Zaradi strahu pred ptičjo gripo se je v Italiji v zadnjih dneh drastično zmanjšala potrošnja perutnine. Vlada v Rimu ob tem poziva k enotnemu ukrepanju proti ptičji gripi za vso Evropo. Tudi v drugih evropskih državah se pospešeno ukvarjajo z načrti za preprečitev morebitnega izbruha te bolezni.

Kot je danes sporočil sindikat italijanskih kmetov, so minule dni prodali od 30 do 40 odstotkov manj piščančjega in puranjega mesa kot običajno, cene pa so padle na raven izpred šestih let. Italijanski rejci perutnine naj bi zaradi tega utrpeli škodo v višini več milijonov evrov.

Nemška vlada pa je zaradi ptičje gripe, ki je ob pojavu več primerov okužbe v Turčiji in Romuniji že pred vrati EU, za sredo sklicala zasedanje kriznega štaba na zvezni in deželni ravni. Štab naj bi se s strokovnjaki za nalezljive bolezni živali v Bonnu posvetoval o najprimernejših ukrepih v kriznih primerih.

Britanska vlada pa je v zvezi s ptičjo gripo javnost danes pozvala k previdnosti. "Tveganje epidemije pri živalih v Veliki Britaniji ostaja nizko, vendar je možno, da se bo povečalo," je povedal neimenovani predstavnik britanskega ministrstva za okolje, prehrano in kmetijstvo.

Evropska komisija je v ponedeljek prepovedala uvoz žive perutnine in perja iz Turčije, potem ko je država konec tedna potrdila več primerov okužbe z virusom ptičje gripe. Albanija, Bolgarija, Hrvaška, Grčija, Poljska, Ukrajina in SČG so uvoz prepovedale tako iz Turčije kot tudi Romunije, danes pa je to storila tudi BiH. EU je obema državama za pomoč pri oceni razmer po odkritju virusa ponudila svoje izvedence.

Na območju delte reke Donave na jugovzhodu Romunije medtem nadaljujejo uničevanje perutnine, čeprav rezultati testiranj rac, pri katerih sumijo na okuženost z virusom ptičje gripe, še niso znani. Zaradi nejasnih rezultatov prvega testiranja bodo testiranje še danes ponovili, rezultati pa naj bi bili predvidoma znani v sredo, je povedal predstavnik romunskega inštituta za varovanje zdravja.

Po navedbah Svetovne zdravstvene organizacije pri virusu ptičje gripe, ki se je domnevno pojavil v Romuniji, ne gre za virus H5N1, prisoten v desetih državah jugovzhodne Azije, ki je doslej zahteval kakih 60 smrtnih žrtev med ljudmi.

V Indoneziji domnevno nova smrtna žrtev ptičje gripe


V bolnišnici v Džakarti je v ponedeljek umrl moški, ki je bil domnevno okužen z virusom ptičje gripe. Po navedbah zdravnikov je bolnik umrl nekaj ur po sprejemu v bolnišnico, simptomi, ki jih je kazal, pa so podobni znakom okužbe z virusom ptičje gripe. Laboratorijskih izvidov umrlega, ki bi potrdili ali ovrgli sum obolelosti za ptičjo gripo, še ni.

Kot kaže raziskava izraelskega ministrstva za zdravje, bi se na morebiten izbruh epidemije ptičje gripe, ki bi se prenašala s človeka na človeka, moral pripraviti tudi Izrael. Po študiji, ki jo je danes objavil izraelski dnevnik Maariv, bi epidemija lahko trajala od šest do osem mesecev in v državi zahtevala skoraj 3000 smrtnih žrtev.

Za razvoj cepiva proti ptičji gripi bi potrebovali štiri do šest mesecev. Študijo so opravili, potem ko je Turčija konec tedna potrdila več primerov okužbe z virusom ptičje gripe.

Tudi iz Kolumbije poročajo o prvih primerih ptičje gripe. V provinci Tolima v osrednjem delu države so v neki regiji, kjer je več kokošjih farm, odkrili virus H9, ki naj bi bil sicer manj nevaren od virusa ptičje gripe v Aziji, pa tudi od tistega, ki se je pojavil v Rusiji in vzhodni Evropi.

Na zahodu Sibirije ptičje gripe še niso uspeli povsem izkoreniniti, zato nadaljujejo množično pobijanje perutnine. Po izbruhu te bolezni na eni od farm v bližini kraja Kurgan naj bi do drevi ubili skupno 460.000 piščancev in druge perutnine.