Rim - Italijanski mediji so zelo pozorno spremljali obisk predsednika republike Giorgia Napolitana v Sloveniji. Tokrat so se bolj kot po navadi o slovensko-italijanskih odnosih razpisali tudi časniki, k obveščenosti javnosti, da je bil Napolitano v Sloveniji, pa so največ pripomogle TV-postaje. Najbolj podrobno in sproti je verjetno poročala zasebna televizija Sky.
Italijanske TV-postaje, državne in zasebne, imajo sicer staro navado, da iz predsednikovih izjav izluščijo tiste o italijanskih notranjih razmerah. Tokrat jih je najbolj zanimalo, kaj meni o podpori predsedniku vlade Montiju in o volilnemu zakonu, ki deli politično javnost in pogojuje razmere po koncu trenutne tehnične vlade. Volitve se bližajo, parlament se že pripravlja na spopad o volilnem zakonu, Napolitano ga svari, da so razmere zelo resne.
Ker je vlada v Rimu tehnična, stranke pa šibke, je mnenje predsednika bolj zanimivo za javnost, kakor bi bilo v normalnih okoliščinah. V izjavah, ki so jih v Rimu največkrat ponovili, je izrazil upanje, da bodo stranke do volitev 2013 lojalno podpirale Maria Montija in njegovo vlado.
Ker so bile teme pogovorov na Brdu tudi evropske težave z evrom in finančno krizo, to pa je tudi italijanski notranji problem, so bili v poročilih iz Slovenije bolj poudarjeni pogovori z gostiteljem predsednikom Danilom Türkom. Mediji so veliko pisali o tesnejši evropski integraciji, tudi politični, in ne le ekonomski, in vsi po vrsti spomnili, kako pomemben je bil za odnose med sosedama »duh Trsta«, ki je pred dvema letoma zamenjal dotedanje razmeroma napete in neurejene odnose, obremenjene s preteklostjo. Izraz »duh Trsta« je bil danes navzoč v prav vseh medijih, ki o vsebini in globljem pomenu te krilatice ne razpravljajo. Omenjajo pa Napolitanove besede, da sta državi v zadnjih dveh letih naredili odločilne korake in precej presegli mračno preteklost.
Državna agencija Ansa je bolj kot druge poročala o pogovorih, ki so zadevali manjšini, slovensko v Italiji in italijansko v Sloveniji, o čemer je seveda največ pisal časnik slovenske manjšine Primorski dnevnik, ki je doslej tudi največja žrtev finančne krize v zamejstvu. Poleg njega je več kot drugi poročal tudi tržaški italijanski časnik Piccolo: omenja tudi gospodarske teme, predvsem pa poudarja besede o preteklosti, ki jo je treba pustiti za seboj.