Rim - Spodnji dom italijanskega parlamenta je danes soglasno potrdil ratifikacijo lizbonske pogodbe, potem ko je zeleno luč za ratifikacijo prejšnji teden dal zgornji dom parlamenta, senat. Poslanci so izid današnjega glasovanja v parlamentu navdušeno pozdravili.
Glasnemu ploskanju se niso pridružili poslanci evroskeptične Severne lige, čeprav so glasovali za ratifikacijo.
Italijanski predsednik Giorgio Napolitano je dejal, da je odločitev lahko v čast italijanskemu parlamentu. Izrazil je tudi zadovoljstvo, da sta koalicija in opozicija pokazali skupen pogled na zadevo, ki je zelo pomembna za prihodnost države.
Z današnjim glasovanjem v parlamentu je zelo zadovoljen tudi premier Silvio Berlusconi. "To je še posebno pomemben rezultat, saj sta se celoten parlament in vlada združila in projektu dala široko podporo," je pojasnil.
Predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso je Italiji čestital za ratifikacijo pogodbe in se obema domovoma parlamenta zahvalil za "stalno podporo evropskemu projektu". Pozdravil je dejstvo, da države članice nadaljujejo ratifikacijski postopek.
"Slovenija z odobravanjem sprejema današnjo odločitev italijanskega parlamenta," pa je na svoji spletni strani danes zapisalo slovensko zunanje ministrstvo. Slovenija pričakuje, da bodo preostale tri države članice EU, ki lizbonske pogodbe še niso potrdile, to storile čim prej. To bi omogočilo, da bi dosegli skupni cilj, ki ga določa Berlinska deklaracija - uveljavitev lizbonske pogodbe pred volitvami v Evropski parlament leta 2009.
Doslej je lizbonsko pogodbo doslej ratificiralo 24 parlamentov držav članic. Edina parlamenta, ki dokumenta še nista ratificirala, sta češki in švedski. O lizbonski pogodbi je na referendumu odločala le Irska. Tamkajšnji volivci so novo, reformno pogodbo EU zavrnili in s tem pahnili unijo v krizo. Da bi dokument začel veljati, ga mora namreč ratificirali vseh 27 držav članic.