Izrael: Palestinske oblasti so teroristične

Ehud Olmert je del odgovornosti za nedeljski bombni napad v Tel Avivu naprtil tudi palestinski vladi, ki jo vodi gibanje Hamas. Izraelska vlada pripravlja tudi vrsto povračilnih ukrepov.

Objavljeno
18. april 2006 18.59
Olmert: ne dvomim, da bo duh Ariela Šarona v prihodnjih letih še naprej igral osrednjo vlogo v izraelskem javnem življenju
New York/Jeruzalem - Izraelski vršilec dolžnosti premiera Ehud Olmert se je danes s še tremi člani svoje vlade dogovarjal o odzivu Izraela na ponedeljkov samomorilski napad v Tel Avivu, ki je zahteval devet življenj in ranil kakih 60 ljudi. Na dvournem sestanku so sklenili, da odgovornost za napad nosi tudi vlada Hamasa, niso pa je označili za "sovražno entiteto" ali ukazali velike povračilne vojaške operacije.

Olmert se je po posvetu z izraelskim obrambnim ministrom Šaulom Mofazom, zunanjo ministrico Cipni Livni in ministrom za javno varnost Gideonom Ezro odločil, da je za napad odgovoren tudi Hamas, ker ga ni obsodil, je povedal visoki predstavnik izraelskega zunanjega ministrstva Gideon Meir.

Ministri so med drugim odločili, da bodo trem visokim Hamasovim politikom, ki prebivajo v Jeruzalemu, odvzeli dovoljenja za bivanje. Predlagali so tudi zaostritev omejitev potovanj, med njimi omejitev gibanja Palestincev med različnimi deli Zahodnega brega ter zaprtje Zahodnega brega in Gaze. Vojska naj bi tudi povečala število racij na severu Zahodnega brega, od koder je prihajal ponedeljkov samomorilski napadalec.

Vojska naj bi predlagala tudi intenzivnejše likvidiranje aktivistov Islamskega džihada, organizacije, ki je prevzela odgovornost za ponedeljkov napad. Ta je zagrozila z novimi napadi, češ da je "izučila" še 70 potencialnih samomorilcev, ki so pripravljeni izvesti nove napade.

Hamas: Izrael edini odgovoren za stopnjevanje nasilja

" Izrael je edini odgovoren za trenutno stopnjevanje," je pojasnil Abu Marzuk, namestnik vodje političnega odbora Hamasa s sedežem v Damasku. Kot je dejal, je njegovo gibanje večkrat opozorilo na "neupravičene" izraelske ukrepe proti Palestincem in slednji se le branijo pred nenehnimi "aretacijami, bombardiranji, atentati in blokadami".

Obtožbe Izraela je zavrnil tudi palestinski premier Ismail Hanija in krivdo za "krog nasilja" na Bližnjem vzhodu pripisal Izraelu. "Izvor kroga nasilja sta dolgotrajna okupacija in agresija Izraela ," je pred člani svojega kabineta izjavil premier Hanija, obenem pa dodal: "Mir in varnost v regiji bosta prišla s koncem okupacije in ponovno pridobitvijo vseh naših pravic."

Kljub temu, da je odgovornost prevzelo skrajno palestinsko gibanje Islamski džihad, je začasni izraelski premier Ehud Olmert izrazil prepričanje, da neposredno odgovornost za napad nosi Hamas, ki trenutno vodi palestinsko vlado. Takšno prepričanje je ponovil tudi izraelski minister za infrastrukturo Ronni Bar-On, ki je pozval k razglasitvi palestinskih oblasti za teroristične. Po njegovih besedah je palestinska oblast postala "Hamasova oblast", ni pa se mogoče skrivati za Islamskim džihadom in s tem omogočiti Hamasu, da se izogne odgovornosti.

Japonska še okleva, Rusija ostaja na strani Palestine

Neimenovani tiskovni predstavnik japonskega zunanjega ministrstva pa je povedal, da se Japonska še ni odločila, ali bo zamrznila pomoč palestinskim oblastem, kot sta to že storila ZDA in EU. "V skrajnem primeru, če bo palestinska vlada podpirala terorizem, ... ne bomo odobrili nove pomoči," je dejal in dodal, da bo Tokio v Palestino še naprej pošiljal humanitarno pomoč. Japonska je od leta 1993 Palestincem namenila 840 milijonov dolarjev pomoči.

Palestinci vendarle niso popolnoma brez pomoči

Rusija pa je kljub vsemu palestinskim oblastem namenila deset milijonov dolarjev humanitarne pomoči. Po mnenju ruskih oblasti mora mednarodna skupnost nadaljevati s pomočjo palestinskim oblastem zaradi poslabšanja humanitarnega položaja palestinskega ljudstva. Palestincem sta na pomoč med drugim priskočila tudi Iran in Katar, ki sta jim te dni namenila skupno 100 milijonov dolarjev.

Varnostni svet ZN besen na Izrael in Palestino

Varnostni svet ZN je v ponedeljek opravil odprto zasedanje o položaju na Bližnjem vzhodu, ki so ga minuli teden zaradi izraelskih napadov na palestinske cilje zahtevale arabske države, potem ko so ZDA blokirale formalen ukrep VS ZN z obsodbo izraelskega nasilja. Vendar se je zasedanje kmalu spremenilo v skoraj splošno obsojanje ponedeljkovega terorističnega napada Islamskega džihada v Tel Avivu.

Predstavnik palestinskih oblasti Rijad Mansur je govoril predvsem o izraelskih dejanjih, čeprav je opozoril, da je palestinski predsednik Mahmud Abas obsodil napad v Tel Avivu. Palestinska vlada pod vodstvom Hamasa je sicer napad označila kot legitimno povračilno dejanje za izraelske napade. Mansur je dejal, da je izraelska vojaška kampanja v zadnjih tednih povzročila smrt 21 Palestincev, med njimi tudi otrok.

Poudaril je, da izraelski okupator neusmiljeno krši mednarodno pravo z nekaznovanim pobijanjem civilistov in izvensodnimi poboji. Opozoril je tudi na dejstvo, da je v izraelskih zaporih 9500 Palestincev, med njimi tudi 350 otrok in 120 žensk.

Po 80 opozoril pred palestinskimi napadi na dan

Izraelski veleposlanik Dan Gillerman je branil vojaške operacije proti Palestincem kot nujno potrebne, čeprav pa nezadostne, da bi z njimi preprečili teroristične napade. Dejal je, da Izrael živi v obsednem stanju z 80 opozorili pred terorističnimi napadi na dan in pozval ZN k ukrepanju za preprečitev novih napadov, ki so zanesljivo že v pripravi.

Bolton za nepristranskost ZN

Ameriški veleposlanik John Bolton je obžaloval izgubo življenj zaradi izraelskih akcij, vendar opozoril, da je odgovornost za preprečevanje terorizma na strani palestinskih oblasti. Bolton je ZN še opozoril, naj se ne postavljajo na nikogaršnjo stran in naj ostanejo nepristranski posrednik.

Koraki so potrebni na obeh straneh

Veleposlanik Avstrije Gerhard Pfanzelter je v imenu EU ostro obsodil palestinski teroristični napad in pozval obe strani, naj se vzdržita dejanj, ki zaostrujejo položaj. Izrael je pozval, naj preneha z izvensodnimi poboji, ki so v nasprotju z mednarodnim pravom, Palestince pa k uvedbi učinkovitih ukrepov proti terorizmu.

Generalni sekretar ZN Kofi Anan, ki je v ponedeljek obsodil palestinski teroristični napad, pa je sporočil, da namerava 9. maja v New Yorku sklicati nov sestanek bližnjevzhodne četverice (ZN, ZDA, Rusija, EU).

Napad obsodila tudi EU

Evropska unija obsoja ponedeljkov samomorilski napad v Tel Avivu.
"Predsedstvo ostro obsoja samomorilski napad v Tel Avivu, ki je bil naperjen proti nedolžnim civilistom in je povzročil smrt najmanj devetih ljudi, več oseb pa je bilo ranjenih," je v sporočilu za javnost v ponedeljek zvečer zapisalo predsedstvo.

"EU ponovno obsoja takšna teroristična dejanja, ki spodkopavajo vsakršne možnosti za mirno spravo in ob tem palestinsko vlado poziva, naj spoštuje vse zahteve mednarodne skupnosti, vključno z odpovedjo nasilju".