Gaza − Izraelska vojska z okrepljenimi napadi na Hamasovo vojaško in logistično infrastrukturo še naprej seje smrt v Gazi. Čeprav trdi, da se trudi izogniti civilnim žrtvam, število teh strmo narašča.
Število žrtev zadnje izraelske operacije v Gazi, imenovane Zaščitni rob (Protective Edge), ki se je s ciljem ustavitve Hamasovega raketiranja juga Izraela začela v torek, je po zadnjih informacijah preseglo sto. Poleg tega so bolnišnice v palestinski obmorski enklavi polne ranjencev.
Izraelski izstrelki so doslej zadeli krepko čez tisoč tarč. »Kampanja za zdaj poteka po načrtih,« je ocenil izraelski premier Benjamin Netanjahu in izrazil pričakovanje, da se bo nadaljevala. Tudi on je poudaril, da se poskuša Izrael izogniti civilnim žrtvam, in krivdo za njihovo naraščanje pripisal Hamasu, ki se po njegovih besedah skriva za palestinskimi civilisti ter za krinko med spopadi izrablja civilna območja, med njimi domove, mošeje in šole. Medtem ko nenehno obstreljuje tarče v Gazi, je Izrael začel ob meji s palestinsko enklavo kopičiti tudi kopenske sile in tanke. Palestinske oblasti so namreč pred dnevi odobrile vpoklic 40.000 rezervistov za morebitno kopensko ofenzivo. Ta bo število civilnih žrtev med Palestinci prav gotovo še povečala.
Tudi Hamas medtem ne miruje in nadaljuje obstreljevanje juga Izraela. Od začetka izraelske vojaške operacije je palestinsko gibanje menda izstrelilo več kot 400 raket in min, ki so zadele Izrael, še slabih 120 pa jih je prestregla izraelska protiraketna obramba. Hamasovo obstreljevanje Izraela smrtnih žrtev za zdaj ni povzročilo, je pa povzročilo nekaj gmotne škode. Še posebej velika eksplozija je odjeknila danes, ko je ena od raket zadela bencinski servis. V siloviti eksploziji so bili ranjeni trije ljudje, med njimi eden huje.
Izstrelki so na sever Izraela danes prileteli tudi iz Libanona. Kot je sporočila izraelska vojska, je eden od njih padel blizu Kfar Juvala, med krajema Metula in Kirjat Šmona, pri čemer pa ni povzročil nobene škode. Izraelska vojska se je odzvala s topništvom. Izraelski vojaški viri menijo, da je rakete nad Izrael izstrelila majhna skupina Palestincev v znak solidarnosti z Gazo. Po njihovem mnenju ni prav verjetno, da bi za napadom stal Hezbolah.
Mednarodna skupnost poziva k prekinitvi spopadov
Mednarodna skupnost zaradi zaostrovanja razmer v Gazi vse bolj pozorno spremlja tamkajšnje dogajanje, vse bolj številni pa so tudi pozivi k premirju.
Ameriški predsednik Barack Obama je med včerajšnjim telefonskim pogovorom z izraelskim premierjem Benjaminom Netanjahujem pritrdil pravici judovske države do samoobrambe pred raketnimi napadi Hamasa in drugih terorističnih organizacij, hkrati pa je tako Izraelce kot Palestince pozval, naj zaščitijo civiliste in znova vzpostavijo mir. Iz Bele hiše so še sporočili, da so ZDA pripravljene posredovati za prekinitev sovražnosti.
Tudi ruski predsednik Vladimir Putin je Netanjahuja v telefonskem pogovoru pozval k takojšnjemu prenehanju prelivanja krvi, izrazil pa je tudi zaskrbljenost zaradi naraščanja civilnih žrtev. Zaskrbljenost zaradi nevarnosti, ki preti civilistom tako v Izraelu kot v Gazi, je na včerajšnjem izrednem zasedanju varnostnega sveta Združenih narodov izrazil tudi generalni sekretar ZN Ban Ki Mun. Pri tem je pozval k takojšnji prekinitvi spopadov. »Nesprejemljivo je za prebivalce obeh strani, da nenehno živijo v strahu pred naslednjim letalskim napadom,« je dejal.
Za zdaj sicer nobena stran ne kaže znamenj pripravljenosti, da bi ustavila nasilje. Tako se zdi, da je Izrael tokrat odločen Hamasu zadati smrtonosni udarec − premier Netanjahu je menda celo dejal, da prekinitev ognja ne pride v poštev. Da se ne bo uklonil, trdi tudi Hamas. »Sovražnik [Izrael] je tisti, ki je začel to agresijo in on jo mora tudi končati. Mi se zgolj branimo,« so sporočili iz palestinskega gibanja.