Izrael v Gazi bije bitko s protestniki

Izraelska vojska je vdrla v opuščeni hotel v Gazi, kjer se je skrivalo čez sto protestnikov proti umiku iz Gaze, ki odslej velja za zaprto vojaško območje. Izrael pa je spet trčil z Libanonom.

Objavljeno
30. junij 2005 16.02
Patrulja izraelske vojske
Gaza/Bejrut – Več sto izraelskih vojakov je napadlo hotel v Gazi in iz njega pregnalo približno 150 izraelskih skrajnežev, ki so tam kovali načrte za upor proti Šaronovemu načrtu umika iz Gaze. Vojaki in paravojaški policisti so preobrnili vse sobe v hotelu in pregnali skrajneže, ki naj bi se tam skrivali že nekaj tednov. Pripravili so si večje zaloge hrane, hotel pa obdali z bodečo žico. Kot je navedla izraelska vojska, protestniki niso bili pretirano nasilni.

Za izraelski radio je spregovorila tudi ena od žensk, ki so jo vojaki z možem in 7-letnim sinom pregnali iz hotela. “Družino mi je odnesel holokavst. Nato sem prišla sem, si ustvarila družino... Zakaj le, se vprašam. Prosim vas, pustite nas tukaj, da si narod ponovno vrne moči,” je objokana povedala. Protestnike so nato odpeljali z avtobusi, nekatere od njih pa tudi aretirali.

Skupina naseljencev v naselbini Guš Katif, ki se je utrdila v opuščenem hotelu se je že v sredo spopadla z izraelskimi silami in Palestinci, pri čemer je bil nek Palestinec huje ranjen.

Gaza začasno zaprto območje

Izraelska vojska je sicer judovske naselbine na območju Gaze po sredinem nasilju razglasila za zaprto vojaško območje, kar pomeni začasno prepoved vstopa na območje. S tem želi preprečiti dostop skupinam izraelskih skrajnežev, tako da bodo imeli v naselbine dostop le delavci, zaposleni v ključnih dejavnosti, in novinarji.

Prava mala vojna v Gazi?

Izraelski minister za javno varnost Gidon Ezra je za radio napovedal, da bo policija proti desničarskim skrajnežem uporabila "vsa sredstva, ki jih ima na voljo". Zaradi sredinega divjanja judovskih skrajnežev v Guš Katifu pa je izraelski premier Ariel Šaron policiji ukazal posredovanje proti judovskim skrajnežem. "To je bilo divjaško, vulgarno in neodgovorno dejanje, zaradi katerega sem izjemno zaskrbljen. Državljani morajo razumeti nevarnost in potrebno je sprejeti vse ukrepe za ustavitev takšnega divjanja," je dejal Šaron v pogovoru za časnik Haaretz.

Izrael in Libanon spet trčila

Na spornem območju Šeba, ki leži na meji med Libanonom, Sirijo in Izraelom, je danes znova prišlo do spopadov med proiransko libanonsko milico Hezbolah in izraelsko vojsko. Na območju je izraelska vojska blizu svoje postojanke prestregla dva pripadnika Hezbolaha, nato pa je po navedbah izraelske vojske je pri tem prišlo do streljanja, v katerem je bil ranjen ali ubit vsaj en pripadnik Hezbolaha. Hezbolah je že zanikal, da bi na območju prišlo do spopada in žrtev na njegovi strani. Zatrdil je, da je izraelska vojska na območju izvajala čistko.

Incident se je zgodil dan zatem, ko je Hezbolah z raketami obstreljeval izraelsko vojaško postojanko na območju Šeba, pri čemer je bil ubit izraelski vojak. Izrael je nato že v sredo odgovoril z letalskim in topovskim obstreljevanjem na jugu Libanona.

Iniciativa za skupno varovanje meje

Izrael, ki se mu s tem očitno odpira nova fronta, medtem ko se pripravlja na avgustovski umik z območja Gaze, je danes pozval libanonsko vlado k sprejemu ukrepov za zavarovanje skupne meje. "Libanonska vlada mora sprejeti odgovornost za mejo z Izraelom in preprečiti terorističnim organizacijam, da bi razvnele situacijo," je ocenila izraelska vojska, ki je vladi v Bejrutu tudi pripisala odgovornost za poslabšanje razmer.

Izraelski veleposlanik pri Združenih narodih, Dan Gillerman, pa je pri Varnostnem svetu ZN vložil tudi pritožbo zaradi naraščanja nasilja na izraelsko-libanonski meji. V pritožbi je Izrael odgovornost za incidente na meji pripisal vladi v Bejrutu in od nje zahteval, da razoroži Hezbolah. Sredin napad borcev Hezbolaha, ki so nameščeni v Libanonu ob meji z Izraelom, na območje Šeba je bil prvi od 21. maja. Izrael je sicer pred tednom dni začel utrjevati varnost na območju ter postavili nove pregrade iz bodeče žice in opazovalne kamere.

Izrael se je z juga Libanona umaknil maja 2000 po 22 letih zasedbe, vendar pa razmere na meji med državama ostajajo napete. Libanon s podporo Sirije zase zahteva nekdaj sirsko območje Šeba, ki ga je izraelska vojska zavzela leta 1967. ZN ocenjujejo, da je območje Šeba sirsko ozemlje.