Izraelski premier v Beli hiši

Ameriški predsednik Bush se je zavzel za to, da Izrael nadaljuje pogajanja s palestinskim predsednikom Abasom. Od Hamasa se pri tem veliko pričakuje.

Objavljeno
24. maj 2006 19.49
Washington – Izraelski premier Ehud Olmert se je v torek v Beli hiši z ameriškim predsednikom Georgeom Bushem med drugim pogovarjal o mirovnem procesu s Palestinci. Bush je previdno podprl Olmertov načrt za enostranski delni umik judovskih naselbin z Zahodnega brega in enostransko določitev meje s palestinskimi ozemlji.

Kot je dejal Olmert, je Izrael pripravljen v mirovnem sporazumu s Palestino sodelovati kot “zainteresirani partner”. Kljub temu pa želi najprej doreči mejo na Zahodnem bregu, pri tem pa, kot trdi Olmert, nimajo sogovornika na palestinski strani. “Na Palestince ne moremo čakati v nedogled,” je dejal Olmert. “Naša najgloblja želja je omogočiti boljšo prihodnost naši regiji, izboljšati odnose s Palestino, če pa se to ne bo zgodilo, se bomo premaknili naprej. In to ne sami,” je dejal Olmert in s tem namignil na pomoč, ki so jo Izraelu obljubile ZDA.

Ameriška administracija sicer želi, da Izrael nadaljuje pogajanja s palestinskim predsednikom Mahmudom Abasom. Bush je dejal, da mora biti vsakršen končni mirovni dogovor med Izraelom in Palestinci rezultat pogajanj, hkrati pa je Olmertove ideje ocenil kot možen pomemben korak k miru. S tem je poslal sporočilo Palestincem, naj uredijo svoje vrste in pristopijo k pogajanjem, saj bi lahko ZDA v nasprotnem primeru podprle enostranske korake Izraela.

Glede Hamasa sta bila tako Bush kot Olmert povsem enotna. Hamas mora priznati Izraelu pravico do obstoja, priznati vse dosedanje sporazume in dogovore, se odpovedati terorizmu in pristopiti k pogajanjem. Olmert je zagotovil, da če se to zgodi, bo Hamas v Izraelu našel partnerja, pripravljenega na mir.

Abas: Olmertove izjave niso ohrabrujoče

Za palestinskega predsednika Mahmuda Abasa izjave izraelskega premiera Ehuda Olmerta v Washingtonu o bližnjevzhodnem mirovnem procesu niso vzpodbudne, je danes dejal Abasov tiskovni predstavnik Nabil Abu Rudejna. Izjava Olmerta je "komajda kaj spodbudna, saj poskuša spremeniti časovni načrt", je še dejal Rudejna.

"Njegov načrt ni jasen, medtem ko mi vztrajamo, da so palestinske oblasti in Palestinska osvobodilna organizacija takoj pripravljeni začeti pogajanja na podlagi časovnega načrta," je ocenil Rudejna.

Bush obljubil pomoč v primeru iranskega napada

Tudi glede vprašanja Irana med voditeljema Izraela in ZDA ni bilo nesoglasij. Oba sta zagotovila, da Iranu ne smejo dovoliti, da pride do jedrskega orožja. Bush je zagotovil, da bo najprej izčrpal vse diplomatske možnosti, vendar je neposredno dejal, da bodo ZDA v primeru napada Izraelu priskočile na pomoč. Iranski predsednik Mahmud Ahmedinežad je znan po sovražnih izjavah do Izraela. Iran se tudi ni pripravljen odpovedati svojemu jedrskemu programu, za katerega sicer trdi, da je izključno miroljuben. Bush je izrazil dvom v to in opozoril, da je Iran zavrnil ponudbo mednarodne skupnosti, da dobi gorivo za jedrske elektrarne od mednarodnega konzorcija, ki bi potem tudi poskrbel za odpadke.

Pogovori tudi z Riceovo, Rumsfeldom in Cheneyjem

Olmert se je sicer v ponedeljek zvečer srečal z ameriško državno sekretarko Condoleezzo Rice, govoril pa je tudi z ameriškim ministrom za obrambo Donaldom Rumsfeldom.