Trump je opozoril na kombinacijo zdravila proti malariji hydroxychloroquine in antibiotika azithromycin (imena z ameriškega trga zdravil) ter tvital poročilo o francoski raziskavi, da pri devetdesetih odstotkih udeležencev po šestih dneh jemanja virus izgine. »Ljudje umirajo, pohitite!« je republikanski predsednik zvezno upravo za hrano in zdravila FDA pozval k čimprejšnjemu dovoljenju za uporabo »božjega darila«, kot je dejal na tiskovni konferenci.
Raziskovalci z univerze v Minnesoti že iščejo prostovoljce za preizkus zdravila proti malariji, strokovnjak za toksikologijo in soustanovitelj organizacije »za iskanje in razumevanje ustvarjalnih rešitev« Peak Prosperity dr. Chris Martenson pa je v sobotnem televizijskem intervjuju pojasnjeval, da pri omenjenem zdravilu proti malariji pogosto zaznavajo močne stranske učinke, v odmerku, ki ga preizkušajo zdaj, se zdi bolj varno, videti je, da virusu onemogoča razmnoževanje. Antibiotik v poškodovanih pljučih preprečuje sekundarne okužbe. Opozarja, da so bile poskusne skupine do zdaj majhne in da dolgoročnih posledic jemanja še ni mogoče napovedovati, »a je to najbolj obetajoče od vsega, kar sem videl do zdaj«.
Dr. Anthony Fauci z ameriškega inštituta za alergije in nalezljive bolezni NIAID – in iz predsednikovega lastnega štaba za boj proti pandemiji – pa je Trumpove besede predstavil predvsem kot govorjenje o upanju, da zdravilo deluje, ne o potrditvi. Imunolog in strokovnjak za aids hoče najprej videti trdne dokaze o njegovi varnosti in učinkovitosti. Predsednik se je razjezil tudi na novinarja televizijske družbe NBC Petra Alexandra, čeprav ga je ta vprašal le za njegovo sporočilo prestrašenim Američanom. Za Trumpa je bilo vprašanje zlobno, spravil pa se je tudi na novinarja in njegovega delodajalca, preden je sam sebe pohvalil, da ima velikokrat prav, zato bo morda tako tudi pri domnevnem zdravilu za covid-19. »Kaj sploh lahko izgubijo?« je spraševal pozneje. »Nimamo veliko časa, imamo veliko bolnikov!«
Nevarna bolezen se širi po vseh državah ZDA. Zaradi hitro naraščajočega števila bolnikov v New Yorku so to zvezno deželo že razglasili za območje katastrofe. Trump razmišlja, da bi podoben ukrep uvedli tudi za Kalifornijo in nekatere druge zvezne države. Če se bo tako nadaljevalo, bo vojska kmalu pomagala športne obrate, hotele in študentske domove spremeniti v bolnišnice.
Pri FDA so medtem odobrili test koronavirusa, ki rezultate pokaže v 45. minutah. To bo zdravnikom omogočilo hitrejše odločanje, kdo potrebuje zdravniško oskrbo in kdo ne.