Jedrsko orožje lahko razvije 40 držav

Po besedah generalnega direktorja Mednarodne agencije za jedrsko energijo Mohameda El Baradeja ima v tem trenutku znanje za proizvodnjo jedrskega orožja vsaj 40 držav.

Objavljeno
20. september 2004 18.46
Dunaj - Po besedah generalnega direktorja Mednarodne agencije za jedrsko energijo Mohameda El Baradeja ima v tem trenutku znanje za proizvodnjo jedrskega orožja vsaj 40 držav. El Baradej tudi ocenjuje, da nekatere med njimi niso iskrene v svojih namenih.

El Baradej za strožji nadzor

V ključnem nastopu pred sodelujočimi na redni letni generalni konferenci omenjene agencije je El Baradej dejal, da je nastopil čas za strožji pristop k politiki svetovnega nadzora nad jedrskimi aktivnostmi, ki se je do pred nekaj leti večinoma zadovoljeval s prostovoljnimi informacijami držav.

Njegov poziv so sprožila številna razkritja oboroževanj in domnevnih jedrskih aktivnosti v zadnjih dveh letih. Tako je Libija lani razkrila svoj tajni jedrski oboroževalni program in napovedala sodelovanje z agencijo. Severna Koreja grozi, da bo aktivirala svoj jedrski program, Iran pa je trenutno pod preiskavo zaradi možnega jedrskega programa, medtem ko je Južna Koreja nedavno razkrila skrivnostne poizkuse s plutonijem in obogatenim uranom, ki sta oba možna sestavna dela oboroževalnega programa.

El Baradej je potrebo po strožjem nadzoru povezal s skrbjo nad jedrskim črnim trgom, ki je bil vir dobav tako Iranu kot Libiji, in katerega obstoj so odkrili lani."Relativna lahkota, s katero je bila vzpostavljena in je delovala nezakonita mednarodna mreža, jasno kaže na nezadostnost sedanjega nadzora nad jedrskim izvozom,"meni vodja agencije.

Poziv Iranu

El Baradej je tudi pozval Iran, naj se podredi resoluciji odbora guvernerjev, da bi tako preverili pretekli iranski jedrski program in oblikovali zaupanje v izpolnjevanje pozivov za zamrznitev programa.

Odbor guvernerjev agencije je sicer že v soboto s soglasjem sprejel resolucijo, s katero od Irana zahteva, da prekine vse aktivnosti povezane s proizvodnjo obogatenega urana. Resolucija predvideva, da v kolikor se Iran ne bi uklonil zahtevam, potem bo odbor na novembrskem srečanju odbora odločil, ali so potrebni nadaljnji koraki, da bi Iran privolil v sodelovanje.

Iran zavrača očitke

Iran pa še vedno vztraja pri svojem stališču."Iran lahko kadarkoli ponovno začne bogatiti uran," je danes za državno iransko televizijo dejal iranski minister za informiranje Ali Junes i. Ob tem je dodal, da je Teheran bogatenje urana prekinil prostovoljno in prav tako lahko s tem nadaljuje kadarkoli. Junesi je ponovno izpostavil, da Iran zavrača vsiljevanje predloga, ki ga je agencija za jedrsko energijo sprejela v soboto. Po njegovem mnenju je resolucija nezakonita, Iran pa ne bo upošteval določila resolucije, saj ta presega pooblastila agencije.

Sobotno resolucijo je ostro kritiziral tudi iranski predsednik Mohamed Hatami. Po njegovih besedah je Teheran vedno zagotavljal, da ni zainteresiran za proizvodnjo jedrskega orožja, obenem pa zavrača takšne namere drugih držav. Po Hatamijevih besedah so pobudniki sobotne resolucije - ZDA in EU trojka (Francija, Velika Britanija in Nemčija) -, neodvisne države kot je Iran izključili iz tehnološkega napredka.