Joe Biden na Japonskem: Ne smete nas prezgodaj odpisati

Na tretji in zadnji postaji svoje azijske turneje se je Biden že sestal z japonskim premierom Naotom Kanom.

Objavljeno
23. avgust 2011 12.04
Posodobljeno
23. avgust 2011 12.12
Zorana Baković, Peking
Zorana Baković, Peking
Peking - Joe Biden je med obiskom na Japonskem dosledno upošteval pregovor, da se v hiši obešenca ne sme govoriti o vrvi, zato ni omenjal možnosti poraza na prihodnjih predsedniških volitvah in morebitnih sprememb v Beli hiši. Šele ko se je zjutraj pogovoril s premierom Naotom Kanom, so japonski mediji objavili, da bo vlada odstopila in da bodo novega vodjo tamkajšnje vlade imenovali že prihodnji teden. Čeprav bodo spet izbrali človeka iz iste stranke, bo to že tretji novi premier, odkar je Demokratska stranka Japonske (DPJ) slavila zgodovinsko zmago na volitvah pred dvema letoma.

Biden je o prihodnjih ameriških volitvah leta 2012 govoril zelo optimistično in novinarjem zatrjeval, da Barack Obama lahko dobi tudi drugi mandat kljub slabim gospodarskim rezultatom, in ponovil, da so težave, s katerimi se spopada sedanja administracija, podedovali od predhodnikov.

Odgovorni odstopijo

Kan bi lahko trdil, da »to velja tudi za Japonsko«, vendar kljub temu ni neposredno obtožil opozicijske liberalnodemokratske stranke, ki je na Japonskem vladala 54 let in ustvarila notranji dolg, ki znaša 225 odstotkov družbenega proizvoda. Ni krivil ne potresa ne cunamija, ki sta spomladi porušila severozahodni del države in povzročila hudo jedrsko krizo v elektrarni Fukušima 1. Svojim ministrom je le sporočil, da bodo prihodnji torek kolektivno odstopili, Kanova vlada pa bo tako prevzela odgovornost za počasnejše okrevanje po katastrofi, za nezadovoljstvo državljanov, ki že skoraj pol leta živijo v zakloniščih, in za to, da se prebivalci predolgo ne morejo vrniti na domove v okolici poškodovane jedrske elektrarne zaradi previsokega radioaktivnega sevanja. V ponedeljek so namreč sporočili, da bodo dvajsetkilometrsko območje okoli elektrarne Fukušima 1 čistili več let.

Pomembno zavezništvo

Medtem ko je bil Biden v torek na obisku v Sendaiju - pristaniškem mestu, ki ga je cunami 11. marca skoraj zravnal z zemljo -, se je seveda pogovarjal o prijateljstvu med Japonsko in ZDA ter o pomoči, ki so jo Američani ponudili žrtvam takoj po katastrofi. Ameriški podpredsednik se ni pogovarjal o izselitvi vojakov iz ameriškega vojaškega oporišča na Okinavi, in ker je prejšnji teden obiskal Kitajsko, je zdaj lahko potrdil, da ta država postaja tako gospodarska kot vojaška sila ter da je zavezništvo med Ameriko in Japonsko prav zato »zelo pomembno« za mir v Tihem oceanu.

Prezgodaj odpisani

Ameriko in Japonsko povezujejo tudi podobne gospodarske težave prve in tretje gospodarske sile na svetu, velikanski proračunski primanjkljaj, počasno ustvarjanje novih delovnih mest in splošen občutek, da so se znašli sredi krize. Tudi tu se je med obe državi vrinila Kitajska kot drugo največje gospodarstvo, o katerem vsi govorijo, da bo kmalu prevzelo prvo mesto na svetovni lestvici. »Nekateri so nas že odpisali,« je izjavil Biden. »In pri tem se zelo motijo.«

Medtem ko je Biden napovedoval, da bo Japonska kmalu okrevala in postala »močnejša - dobesedno močnejša - kakor pred nesrečo«, se je tekmi za novega premiera pridružil nekdanji zunanji minister Seidži Maehara, o katerem so številni prepričani, da je najbolj nadarjen politik sodobne Japonske. Je energičen, karizmatičen in oster, zato bi najvišjo službo v državi morda opravljal bolje od vseh svojih petih predhodnikov, ki so v zadnjih štirih letih sedeli na sedežu premiera. Težave, s katerimi se bo moral spoprijeti, so kljub temu velikanske in delno povezane tudi s tem, kako hitro bo ameriško gospodarstvo okrevalo. Zato so vsi radi verjeli Bidnu, ko je izjavil, da »nas ne smete prezgodaj odpisati«.