Kijev – Po preštetju nekaj več kot 40 odstotkov glasov na ukrajinskih parlamentarnih volitvah vodi glavna proruska opozicijska stranka Stranka regij Viktorja Janukoviča, ki ima 27,5 odstotka glasov, tesno pa ji sledi stranka nekdanje premierke Julije Timošenko z 23,6 odstotka glasov, je sporočila centralna volilna komisija. Stranka Naša Ukrajina predsednika Viktorja Juščenka je na tretjem mestu s 16 odstotki glasov.
Delni rezultati po štetju 40,28 odstotka glasov so pokazali, da bosta v parlament prišli še dve stranki, ki sta že presegli triodstotni prag. To so socialisti s 7,7 odstotka glasov, ki sicer že sodelujejo v Juščenkovi administraciji, in komunisti, ki so dobili 3,5 odstotka glasov. Stranka dosedanjega predsednika parlamenta Vladimirja Litvina pa po dosedanjih rezultatih ni presegla praga za vstop v parlament.
Juščenko išče rešitve, Timošenkova pogojuje
Če pa bodo ti izidi obveljali, bo to hud poraz za predsednika Juščenka. Ob objavi izidov vzporednih volitev je njegova stranka takoj izrazila pripravljenost na obnovitev koalicije iz obdobja "oranžne revolucije", ki je razpadla septembra lani, ko je Juščenko s premierskega položaja odstavil Timošenkovo.
Po navedbah predstavnikov Naše Ukrajine bi lahko sporazum podpisali še danes, stranka pa je pristala tudi na to, da bi koalicija za premierko imenovala Timošenkovo. Timošenkova je zahtevala položaj predsednice vlade kot pogoj za vstop v koalicijo z Juščenkom, sicer bi se moral predsednik "sprijazniti z Janukovičem na premierskem položaju".
Bela hiša pohvalila ukrajinske volitve
Bela hiša je danes pohvalila nedeljske parlamentarne volitve v Ukrajini kljub temu, da po delnih uradnih rezultatih vodi proruska stranka pod vodstvom nekdanjega predsednika Viktorja Janukoviča. Medtem pa je ruski zunanji minister Sergej Lavrov danes izrazil upanje, da bo naslednja ukrajinska vlada bolj naklonjena globljim dvostranskim odnosom z Rusijo.
"Vse kaže na to, da so bile volitve svobodne in poštene. Menim, da predstavljajo močan kontrast temu, čemur smo bili priča preteklo nedeljo v Belorusiji," je povedal tiskovni predstavnik Bele hiše Scott McClellan. "Veselimo se sodelovanja z novo vlado, ko bo ta oblikovana," je še dejal, ob tem pa dodal, da so dosedanji rezultati le delni.
Rusija pa se po besedah Lavrova nadeja ukrajinske vlade, ki bo naklonjena poglobitvi odnosov z Rusijo. " Radi bi videli oblikovanje takšne ukrajinske vlade, ki bo delala v interesu ukrajinskega naroda, v njihovem interesu pa je razvoj in poglobitev sodelovanja z Rusijo," je danes v Moskvi dejal Lavrov.
Ruski analitiki so sicer posvarili, da ponoven vzpon proruske stranke v Ukrajini ne pomeni političnega maščevanja Moskve, saj so se razmere v zadnjem letu spremenile, poleg tega pa po njihovem mnenju Janukovič ni Kremljeva lutka. "Geopolitične sile hitro spreminjajo stvari. Janukovič je dejansko prijatelj Rusije, kar pa ne pomeni, da ga ima Rusija v pesti," je danes povedal analitik v Carnegiejevem centru v Moskvi Nikolaj Petrov.
Opazovalci: Volitve v Ukrajini potrdile prodor demokracije
Nedeljske parlamentarne volitve v Ukrajini so še dodatno utrdile prodor demokracije in demokratičnega volilnega procesa, ki se je začel pred manj kot letom in pol na predsedniških volitvah. Temeljne politične in državljanske pravice so bile spoštovane, kar je volivcem omogočilo, da so izbirali med različnimi alternativami in svobodno izražali svojo voljo, navaja v današnjem poročilu Mednarodna misija za opazovanje volitev.
Misijo je sestavljalo več kot 900 opazovalcev, med njimi tudi 200 članov parlamentov iz 45 držav. Predsednik Parlamentarne skupščine Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse) Alcee Hastings je menil, "da so bile volitve svobodne in poštene, tako da je pravi zmagovalec ukrajinsko ljudstvo".
Vodja delegacije Parlamentarne skupščine Sveta Evrope (PACE) in poročevalka o nadzoru PACE v Ukrajini Renate Wohkwend je izjavila, "da so Ukrajinci v jasnem prelomu z zgodovino pokazali zavezanost demokratičnemu procesu, kljub resnim tehničnim pomanjkljivostim".
Vodja delegacije Evropskega parlamenta Marek Siwiec je izjavil, "da je bilo medijsko pokrivanje volitev na splošno uravnoteženo, čeprav so bila v zadnjih desetih dneh kampanje politična stališča lastnikov bolj v ospredju. Na splošno pa je bilo vsem strankam in kandidatom omogočeno s pomočjo medijev posredovati javnosti svoja sporočila. Tako so se volivci lahko svobodno odločali in izražali svojo politično voljo".
Predsednik Parlamentarne skupščine zveze Nata Perre Lellouche in vodja delegacije zveze Nato je dejal, "da poštenost in transparentnost teh volitev kaže na nepreklicne spremembe v ukrajinski demokratični preobrazbi. Vrata v evroatlantske povezave ostajajo Ukrajini odprta in na ljudeh je, da se odločijo, kdaj je čas za naslednji korak".
Manj pravic za predsednika
Novi parlament bo po ustavnih spremembah, ki so vstopile v veljavo letos in so precej zmanjšale pravice predsednika, imel širša pooblastila. Med drugim bodo poslanci imenovali premiera, kar je predhodno bila predsednikova pravica, parlament pa je kandidata le potrdil. Parlament bo po novem potrdil tudi ministre, ki jih bo predlagal premier, ter vodjo varnostnih služb in generalnega tožilca, ki ju bo predlagal predsednik, premieru in vladi pa bodo poslanci lahko izglasovali nezaupnico.