Kaj so sklenili škofje?

V Vatikanu so predstavili zaključni dokument škofovske sinode, ki povzema glavne teme, o katerih je 256 škofov s celega sveta razpravljalo minule tri tedne.

Objavljeno
22. oktober 2005 17.44
Rim - V Vatikanu so predstavili zaključni dokument XI. redne škofovske sinode, ki se bo končala v nedeljo. Dokument z naslovom Evharistija: Živ kruh za mir v svetu na 17 straneh povzema glavne teme, o katerih je 256 škofov iz 118 držav razpravljalo minule tri tedne. Zavzema se za spravo med različnimi strujami rimskokatoliške cerkve, opozarja na probleme sodobnega sveta in se še posebej posveča sekularizaciji razvitega zahoda.

Papež Benedikt XVI. pa je odobril tudi objavo 50 priporočil, ki so jih sestavili udeleženci sinode in na podlagi katerih bo v prihodnjih mesecih napisal t. i. postsinodalno apostolsko spodbudo. V zgodovini škofovskih sinod, ki potekajo od leta 1967, se je doslej samo leta 1985 zgodilo, da je papež Janez Pavel II. dovolil objavo priporočil. Običajno ostanejo tajna, da razlike med predlogi škofov in končnimi odločitvami papeža ne bi bile preveč očitne. Škofovska sinoda je namreč le posvetovalni organ rimskokatoliške cerkve in ne more izdajati odlokov.

Cerkev se ne bo odrekla celibatu

V priporočilih, o katerih so udeleženci sinode glasovali med današnjim zadnjim delovnim zasedanjem, med drugim opozarjajo na pomanjkanje duhovnikov v številnih državah. Vendar se Cerkev po mnenju škofov ne bi smela odreči načelu celibata, da bi tako v svoje vrste privabila več duhovnikov.

Poziv politikom

Večino tem, ki so nanizane v priporočilih papežu, povzema tudi sklepni dokument sinode, ki se začenja s tradicionalnim nagovorom "Dragi bratje in sestre", čeprav je eden od afriških škofov predlagal, da bi sestre postavili na prvo mesto. Škofje nato namenjajo pozdrav Cerkvi na Kitajskem in njenim štirim škofom, ki jim oblasti v Pekingu niso dovolile udeležbe na sinodi. Pozivajo k molitvi za spravo in polno enotnost Cerkve. Med tegobami, ki pestijo človeštvo, navajajo vojne, lakoto in različne oblike terorizma in krivic, žarišča nasilja na Bližnjem vzhodu in v Afriki ter vse pogostejše naravne katastrofe. Politike in državnike pozivajo, naj branijo dostojanstvo posameznika, vse od spočetja do naravne smrti, in se zavzemajo za sprejetje zakonov, ki ščitijo zakonsko zvezo in družino.

Nihče ni gospodar liturgije Cerkve

Del dokumenta je namenjen vprašanju liturgije, pri čemer udeleženci sinode v celoti podpirajo reformo, ki jo je uvedel 2. vatikanski koncil leta 1965, opozarjajo pa na zlorabe in samovoljo nekaterih duhovnikov. "Nihče ni gospodar liturgije Cerkve," je zapisano v dokumentu.

Razvezani in ponovno poročeni ne morejo prejeti obhajila

Škofje so tudi potrdili doslej veljavno pravilo, da razvezani in ponovno poročeni katoličani ne morejo prejeti obhajila, kar je bila sicer ena od medijsko najbolj odmevnih tem tokratne sinode. V sklepnem dokumentu pozivajo te vernike, naj se ne čutijo izključene iz življenja Cerkve in naj se vseeno udeležujejo nedeljske maše.

V nedeljo sklepni del s slovesno mašo

XI. redne škofovske sinode, ki se je pod naslovom Evharistija, vir in vrhunec življenja in poslanstva Cerkve začela 2. oktobra, se je udeležil tudi ljubljanski pomožni škof Andrej Glavan. Sinoda je prvič trajala tri tedne namesto štirih, po vsakodnevnih delovnih srečanjih pa so škofje prvič imeli na voljo enourno prosto razpravo. Njihovo srečanje se bo končalo v nedeljo s slovesno mašo na trgu svetega Petra, med katero bo Benedikt XVI. razglasil prvih pet svetnikov v svojem pontifikatu, in sicer dva Poljaka, dva Italijana in Čilenca.