Tojako - Generalni sekretar Združenih narodov Ban Ki Mun je države G8 danes pozval, naj izpolnijo svoje zaveze o podvojitvi pomoči Afriki do leta 2010. "Svet se sooča s tremi sočasnimi krizami - prehransko, podnebno in razvojno. Tesno so povezane med seboj in to je treba upoštevati," je dejal Ban ob robu zasedanja G8 v Tojaku.
V ospredju prvega dne vrhunskega srečanja sedmih industrijsko najbolj razvitih držav in Rusije (G8) na japonskem otoku Hokaido sta poleg številnih dvostranskih srečanj na najvišji ravni predvsem vprašanje, kako povečati obseg in učinkovitost razvojne pomoči najrevnejšim afriškim državam, in boj proti podnebnim spremembam.
Voditelji Japonske, Kanade, Velike Britanije, Kanade, Francije, Nemčije, Italije, ZDA in Rusije so se v gorskem letovišču Tojako danes sestali s predstavniki osmih afriških držav. Članice G8 so leta 2005 v škotskem Gleneaglesu obljubile, da bodo pomoč najrevnejšim afriškim državam do leta 2010 povečale za nadaljnjih 25 milijard dolarjev.
Po Banovem mnenju milenijski cilji ZN, objavljeni leta 2000, ki v osmih točkah akcijskega načrta predvidevajo ukrepe za zmanjšanje revščine in izboljšanje zdravstvene oskrbe in izobraževanja v Afriki, ostajajo uresničljivi. Do leta 2010 naj bi za to potrebovali skupno 62 milijard dolarjev, v številnih državah, predvsem v Afriki, pa napredek močno zaostaja za obljubami, je opozoril Ban.
Svetovna banka za sistem za nujne zaloge hrane
Tudi predsednik Svetovne banke Robert Zoellick je države G8 pozval k takojšnjem ukrepanju glede globalne krize na področju preskrbe hrane. Po njegovih besedah bi nemudoma potrebovali deset milijard dolarjev. Predlagal je ustanovitev sistema za nujne zaloge hrane, ki bi ga usklajevali na mednarodni ravni. Za konkretnejše korake se je danes zavzel tudi pevec skupine U2 Bono. Pozdravil je odločitev Nemčije, da za 800 milijonov evrov poveča razvojno pomoč najrevnejšim državam Afrike.
Britanska človekoljubna ustanova Oxfam je države G8 spomnila na obljube o podvojitvi pomoči Afriki do leta 2010, dosedanji napredek pa označila kot "obupno počasen". "Postopno se odmikajo od zavez, ki so jih dali," so pojasnili.
Nemška kanclerka Angela Merkel je spričo naraščajočih cen pogonskih goriv pozvala k večji preglednosti trga energentov. V nasprotju z ameriško vlado je prepričana, da jedrska energija ni odločilen dejavnik pri zaščiti podnebja. Ameriška stran zagovarja stališče, da je umik iz jedrske energije v boju proti podnebnim spremembam napačen; sedmerica z izjemo Nemčije uporabo jedrske energije ocenjuje kot pozitivno.
Ban Ki Mun je danes ZDA tudi pozval k prevzemu pobude v boju proti podnebnim spremembam. Po njegovem mnenju je to naloga najbolj razvitih industrijskih držav, mednarodna skupnost pa ta korak od ZDA pričakuje. Izrazil je prepričanje, da sta zniževanju izpustov zavezani tudi Kitajska in Indija.
Peking naj zmanjša izpuste toplogrednih plinov
Nastop kitajskih voditeljev na vrhu G8 poznavalci ocenjujejo kot "samozavesten". Industrijsko razvite države je Peking pred vrhom pozval k ukrepom za zmanjšanje izpustov toplogrednih plinov. Četudi je politično vodstvo boj proti globalnemu segrevanju nedavno opredelilo kot nacionalno nalogo, je tu po mnenju opazovalcev zaznati še najmanj pripravljenosti. Kitajska si je za cilj zadala, da do leta 2010 v primerjavi z izhodiščnim letom 2005 za petino zmanjša porabo energije na juan gospodarske aktivnosti. Kitajska je največji porabnik premoga na svetu, nedavno pa je prehitela ZDA in postala država z največ izpusti toplogrednih plinov.
Kitajska je zahtevala tudi konkretne rešitve za naraščanje cen hrane in nafte, katerih glavno breme naj bi nosile ravno države v razvoju. Pred vrhunskim srečanjem, ki se ga udeležuje predsednik Hu Jintao, je kitajski državni svet sprejel načrt o povečanju proizvodnje žitaric. V prihodnjih 12 letih naj bi Kitajska za 95 odstotkov svojih prehranskih potreb poskrbela sama. Med vzroke za skokovito rast cen nafte v Pekingu prištevajo nezadostno ponudbo in rast povpraševanja, šibek dolar in špekulacije, odprava neravnovesij pa je naloga "svetovne skupnosti".