Kanadčan iz Guantanama v Kanado

Kanadsko prizivno sodišče je potrdilo odločitev zveznega sodnika, ki je aprila vladi ukazal, naj od ZDA zahteva izročitev kanadskega državljana Omarja Khadra, zaprtega v taborišču Guantanamo na Kubi.

Objavljeno
15. avgust 2009 11.47
Mo. B. /STA
Mo. B. /STA
Ottawa  - Kanadsko prizivno sodišče je v petek potrdilo odločitev zveznega sodnika Jamesa O'Reillyja, ki je aprila vladi ukazal, naj od ZDA zahteva izročitev kanadskega državljana Omarja Khadra, zaprtega v taborišču za osumljene teroriste Guantanamo na Kubi.

Khadra so kot 15-letnega otroka aretirali v Afganistanu, ker je domnevno vrgel bombo, ki je ubila ameriškega vojaka. Khadr to zanika, sicer pa je šlo za vojno. Oktobra 2002 so ga prepeljali v Guantanamo, kjer je bil deležen "posebnih zasliševalskih tehnik", med drugim odrekanja spanca in prebivanja v osami. V Guantanamu čaka na sojenje zaradi umora, zarote in podpore terorizmu.

Khadrovi kanadski odvetniki so letos aprila dosegli prvo zmago, ko je sodnik O'Reilly vladi ukazal, naj zahteva njegovo izročitev, ker mu Američani niso zagotovili pravic kot otroku. Poleg tega je bila vlada vpletena v neprimerno ravnanje z njim v ameriškem ujetništvu. Kanadski državni uradniki so ga namreč na Kubi zasliševali in informacije o tem delili z Američani. S tem in zavračanjem zahteve za izročitev mu je vlada po O'Reilyjevi sodbi kršila ustavne pravice.

Vlada se je pritožila, sedaj pa je prizivno sodišče z dvema glasovoma za in enim proti potrdilo O'Reillyjevo odločitev. Premier Stephen Harper je sporočil, da bodo odločitev preučili, vendar ponovil, da vlada ne more urejati zadev drugih držav. Ko Kanadčani zapustijo meje njihove domovine, kanadska vlada ni več odgovorna zanja. Opozicija in skupine za človekove pravice glede Khadra menijo drugače, kakor tudi sodišča. Vlada se sicer lahko še pritoži na vrhovno sodišče.

Kanadska vlada želi zadržati suvereno pravico, da se sama odloči, ali bo in kdaj bo zahtevala od drugih držav izročitev svojih državljanov. Prizivno sodišče je menilo, da v tem primeru ne gre za poseg v vladne pristojnosti za vodenje zunanje politike. Prav tako ni nobenih dokazov, da bi Khadrova vrnitev v Kanado škodovala odnosom z ZDA. Ameriški predsednik Barack Obama se je namreč tako ali tako odločil zapreti Guantanamo in poslati večino ujetnikov v tuje države.