Bruselj - Evropsko računsko sodišče je pred dnevi izdalo poročilo o delu protikorupcijskega urada Evropske unije OLAF, v njem pa ni varčevalo s kritikami. Sodišče med drugim ugotavlja, da urad stori premalo za nadaljevanje že začetih preiskav, delo preiskovalcev OLAF pa naj bi bilo slabo koordinirano, poroča EUobserver. Evropska komisija, pod okriljem katere urad deluje, je kritike že zavrnila.
Sodišče med drugim ugotavlja, da so dokumenti na uradu OLAF v kaotičnem stanju, priprave in vodenje preiskav, pa naj bi "pogosto ostalo v nepopolnem stanju". Ob tem sodišče dodaja, da je bilo prestrukturiranje urada opaziti šele konec leta 2003, kljub temu pa bi bile "sredi leta 2004 številne preiskave še vedno potrebne tehničnega izboljšanja".
Članice EU bi morale bistveno izboljšati sodelovanje
Izvajalci preiskav na uradu OLAF se po mnenju sodišča kljub dobrim dokazom pogosto opirajo na "nedoločene in nejasne cilje". Z izjemo carinskega sektorja bi morale članice EU bistveno izboljšati sodelovanje. Urad OLAF pa tudi premalo razlikuje med preiskavami na eni strani ter podporo upravljanju na drugi strani, je še zapisano v poročilu.
Nadzor nad upravo je nezadosten, kar "povzroča precejšnje zaostanke pri obdelavi dokumentov, to pa ima za posledico slaba sklepna poročila in rezultate preiskav". Urad pri svojem delu ne zagotavlja neodvisnega nadzora nad zakonitostjo preiskav, ki so v teku, in spoštovanja človekovih pravic, je še zapisalo sodišče.
Število zaposlenih na uradu se je podvojilo
Poročilo Računskega sodišča, ki ga je minuli teden odboru Evropskega parlamenta za proračunski nadzor predstavil član sodišča Lars Tobisson, med drugim še navaja, da se je število zaposlenih na uradu OLAF od leta 1999 podvojilo, število preiskav, ki trajajo dlje kot 12 mesecev, pa se je v minulih dveh letih z 51 odstotkov povzpelo na 62 odstotkov.
Evropska komisija se je na očitke sodišča že odzvala. Pojasnila je, da se je povprečna dolžina preiskav na uradu OLAF iz 38 skrajšala na 23 mesecev. Izboljšalo naj bi se celotno delovanje urada, s čimer bi bila omogočena osredotočenost urada na ključne naloge. Komisija pa tudi trdi, da je spoštovanje človekovih pravic polno zagotovljeno.