Karadžić se avgusta lani prav tako ni hotel izreči glede krivde. Glavne obtožbe na račun Karadžića so povezane s 44-mesečnim obleganjem Sarajeva, v katerem je umrlo 10.000 ljudi, ter pokolom Muslimanov v Srebrenici junija 1995. Karadžić je v dveh točkah obtožen genocida, v petih zločinov proti človeštvu ter v štirih kršitev vojnega prava.
Sodišče je novo obtožnico, v kateri mu tožilstvo med drugim očita, da je želel "trajno odstraniti" bosanske Muslimane s srbskih ozemelj, potrdilo prejšnji teden.
Večernje novosti: ZDA ščitile Mladića
Za ameriško obrambno ministrstvo sploh ni bilo pomembno, da ujame obtožene vojnih zločinov na območju nekdanje Jugoslavije. Še več, ameriška vojska je delala vse, da bi tudi drugim pripadnikom mednarodnih sil v BiH preprečila aretacijo beguncev, posebej Ratka Mladića in Radovana Karadžića, je v ponedeljek poročal srbski časnik Večernje novosti.
To šokantno razkritje je le ena v vrti ugotovitev poročila Soočanje z jugoslovanskimi kontroverzami, ki je rezultat petletnega raziskovalnega dela 300 zgodovinarjev, sociologov in pravnikov z območja nekdanje Jugoslavije in tudi iz sveta. V poročilu piše, da je imel posebej oblikovan ameriški izvidniški vod od konca februarja do začetka julija 1996 Mladića najmanj 20-krat dobesedno "na muhi". Večkrat so ga spremljali, ko se je gibal na območju Žepe, kjer je bilo poveljstvo vojske Republike srbske.
Ameriški poveljniki so aktivno preprečevali prizadevanja Nizozemcev, Dancev in drugih pripadnikov Ifor za aretacijo beguncev. Te obtožbe so potrdili vojaški in civilni predstavniki več držav Nata kot tudi bivši švedski premier Carl Bildt, ki je bil takrat visoki predstavnik mednarodne skupnosti v BiH. Bildt je pojasnil, da je obstajalo "množično nasprotovanje aretaciji po celotni poveljniški liniji Nata", še pišejo Večernje novosti.