Vedel je za zlorabe
O Pellu je namreč komisija ugotovila, da je že v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja vedel za spolne zlorabe otrok v Avstralski katoliški cerkvi, vendar ni ukrepal proti takšnemu početju. Samo o Pellu govori kakšnih sto strani poročila te komisije, ki je ugotovila, da se je s pedofilskimi duhovniki srečal že na začetku svoje kariere in da je zanje vedel tudi ves čas svojega napredovanja. Tako je komisija zavrnila vztrajno Pellovo zatrjevanje, da o tem ni ničesar vedel in da ni vedel za početje svojega nekdanjega duhovniškega kolega Gerarda Risdalea, ki je deloval v Ballaratu v zvezni državi Viktoriji.
Risdale je že nekaj časa v zaporu zaradi stotin zlorab otrok in velja za najhujšega obsojenega avstralskega pedofilskega duhovnika. V sedemdesetih letih je organiziral tabore, na katere je vabil dečke in jih tam zlorabljal, Pell pa temu ni nasprotoval. Komisija tako trdi, da je Pell že pred letom 1973 vedel za duhovniške zlorabe otrok in da je celo ukrepal tako, da bi se Cerkev izognila govoricam o tem v javnosti. Tako je Pell sodeloval pri odločitvah o premestitvah Risdalea in drugih pedofilskih duhovnikov v druge župnije.
Ničesar ne prizna
Toda očitanega Pell ni nikoli priznal in je trdil, da so ga starejši kolegi preslepili in pred njim skrili resnico o zlorabah. Tudi za sedanjo objavo zaključkov preiskovalne komisije je dejal, da trditve niso podprte z dokazi in jih je zanikal.
Avstralska vladna preiskovalna komisija o spolnih zlorabah otrok je sicer v petih letih svojega dela ugotovila, da so večino prijavljenih zlorab zagrešili katoliški duhovniki in da je med letoma 1950 in 2010 domnevno kar sedem odstotkov vseh avstralskih duhovnikov spolno zlorabljalo otroke.