Beograd – Zunanji minister SČG Vuk Drašković je mednarodno skupnost zaprosil za takojšnjo pomoč prebivalstvu vhodnega dela Vojvodine, ki so ga prizadele katastrofalne poplave. Prizadeta območja je danes z več ministri obiskal srbski premier Vojislav Koštunica, ki je obljubil dodatno pomoč vlade.
Drašković je v pismu mednarodnim človekoljubnim organizacijam izpostavil, da imajo poplave v Vojvodini razsežnosti regionalnega cunamija in da lokalno prebivalstvo potrebuje pomoč v prikolicah, šotorih, zdravilih, oblačilih in obutvi. Za odpravo posledic bi potrebovali tudi naprave za prečiščevanje vode ter sredstva za obnovo živinskega sklada in poljedelskih posevkov.
V Romuniji najhujše poplave v zadnjih 100 letih
V zahodni Romuniji so zaradi razlitja reke Tamis razglasili izredne razmere. Med današnjim obiskom romunskega predsednika Trajana Basescua na prizadetih območjih so izpostavili, da gre za najhujše poplave v zadnjih 100 letih. Do zdaj so iz prizadetih območij, kjer je pod vodo skoraj 2000 hiš, evakuirali približno 3400 ljudi.
Tudi izvedenec iz Novega Sada Mičo Škorić je danes zatrdil, da je sedanji vodni val iz Romunije največji v zadnjih 100 letih in da ga zato skorajda ni bilo mogoče zaustaviti. Kot je izpostavil, so ob izgradnji hidrosistema Donava-Tisa-Donava v Vojvodini, ki so jo začeli 1947, znatno izboljšali obrambo pred poplavami, saj so nasipi zgrajeni tako, da lahko zdržijo maksimum vode, kakršen je zabeležen enkrat v sto letih. Toda sedanji val znatno presega zmogljivosti nasipov, je še povedal Škorić.
Srbska in pokrajinska vlada sta v ponedeljek ustanovili krizni štab za obrambo pred poplavami in odpravo njihovih posledic. Z ogroženih območjih, kjer je naj bi bilo poplavljeno približno 30.000 hektarjev zasejanih njiv, so doslej evakuirali več kot 2000 ljudi. Poročajo tudi o veliki škodi na elektroenergetskih objektih, danes pa je slišati opozorila, da na prizadetih območjih grozi tudi nevarnost pred nalezljivimi boleznimi zaradi številnih živalskih trupel. Samo v najbolj prizadeti vasi Jaša Tomić naj bi se utopilo več kot 3000 glav govedi in prašičev.
Poplave tudi v Gruziji
O poplavah poročajo tudi iz Gruzije. Tam so narasle vode po desetdnevnem deževju za seboj pustile več sto uničenih domov, evakuirati pa so morali okoli 800 prebivalcev. Blatni plazovi so poškodovali več kot 30 mostov, več sto kilometrov cest in več tisoč hektarov obdelovalne zemlje.