Peking - Jedrska katastrofa v Fukušimi je prav toliko posledica človeške malomarnosti kot naravne sile. Tako je sklenil neodvisni parlamentarni odbor, ki je danes objavil rezultate svoje preiskave.
Tega dogodka »ni mogoče obravnavati kot naravno nesrečo«, je zapisano v poročilu, ki ga je podpisal profesor Tokijske univerze Kijoši Kurokava. »To je katastrofa, ki jo je izzvala predvsem človeška napaka.« Deloma je to napako zagrešil operater Tokijske družbe za električno energijo (Tepco), deloma pa državna agencija za jedrsko energijo in japonska vlada, ki ni dovolj odločno zaščitila prebivalcev. Katastrofo bi bilo mogoče predvideti in se ji izogniti, je zapisano v ugotovitvi šestmesečne preiskave, in to kljub silovitosti potresa in višini cunamija, ki sta 11. marca lani prizadela Fukušimo.
To je bila prva tako obsežna neodvisna preiskava v novejši zgodovini Japonske. Skupino, ki je štela deset članov, je vodil profesor Kurokava, v njej pa so bili zbrani seizmologi, jedrski inženirji in pravniki, ki so proučili prav vse podrobnosti krize v Fukušimi. Vsak s svojega zornega kota.
Ena od pomembnih ugotovitev, ki so jih zapisali v končnem poročilu, je tudi ta, da se ne sme izključiti možnosti, da je prav potres poškodoval reaktor številka 1 in varnostno opremo, kar je v nasprotju z dosedanjimi trditvami vladnih preiskovalnih skupin, češ da je reaktor zdržal potres in da je podlegel šele nepričakovano visokemu cunamiju. Potem ko je narava naredila svoje, navaja skupina profesorja Kurokave, sta sledila še neodločen odgovor vlade takratnega premiera Naota Kana in dejstvo, da so v družbi Tepco prikrivali resnico.
Rezultati preiskave bodo kajpada močno vplivali na prihodnost energetske strukture na Japonskem. Vseh 50 dejavnih reaktorjev so zaradi preverjanja v zvezi s potresi in podobnimi naravnimi katastrofami zaprli, ko so 1. julija ponovno zagnali jedrsko elektrarno Ohi v območju Kansai, pa so njeno prebujenje pospremile množične demonstracije proti jedrski energiji. Japonska javnost se glasno sprašuje, ali se lahko ponovi katastrofa, kakršna se je zgodila v Fukušimi, skupina, ki jo vodi Kurokava, pa opozarja prav na to, da takšne nevarnosti ni mogoče izključiti.
»Moramo priznati – čeprav je to boleče –, da je bila to katastrofa 'made in Japan',« je zapisano v poročilu. »Globoke korenine se skrivajo v sprejetih konvencijah japonske kulture: v naši ubogljivosti, naši nepripravljenosti, da bi podvomili o avtoritetah, v naši pripravljenosti, da se trdno držimo programov,« je zapisano v poročilu, ki bo zagotovo izzvalo silovite odzive in razprave v trenutku, ko se odloča o energetski prihodnosti Japonske.
Zakonodajalci si ne morejo ne politično, kaj šele moralno dovoliti tega, da bi povsem ignorirali mnenje te strokovne skupine. To pomeni tudi korenite spremembe načina dela novega telesa za nadzor jedrske varnosti, ki ga bodo ustanovili jeseni. Morda bodo ostali številni reaktorji ugasnjeni dlje, kot je načrtovala vlada, ki se je očitno zbala, da bi pomanjkanje elektrike privedlo do gospodarske stagnacije.