Kijev - Dobrega pol dneva pred iztekom roka za rešitev spora med Ukrajino in Rusijo zaradi cene plina, ki ga Kijev uvaža iz Rusije, je ukrajinski predsednik Viktor Juščenko izrazil pripravljenost na nadaljnja pogajanja. Kot je dejal na današnjem izrednem zasedanju ukrajinske vlade, se je Ukrajina pripravljena pogovarjati "o določitvi cen za ruski plin po evropski formuli". Ruski predsednik Vladimir Putin pa Kijevu ponuja dobavo plina za prvo četrtletje po zdajšnji nizki ceni, potem pa mora privoliti v tržno ceno, ki ustreza njenemu status tržnega gospodarstva, ki ga je Ukrajini podelil Bruselj.
"Svetujem vladi in Gazpromu, da zagotovijo dobavo plina (Ukrajini) v prvi četrtini leta 2006 pod pogoji in po cenah iz leta 2005. A pod pogojem, da bodo ukrajinski partnerji še pred koncem današnjega dne podpisali pogodbo z Gazpromom za prehod na tržne cene v drugi četrtini leta," je dejal Putin. Če ne bodo dobili "jasnega odgovora" z ukrajinske strani, bo to Rusija " razumela, kot da je bila njena ponudba zavrnjena".
Kompromisni predlog je ruski predsednik predstavil na današnjem sestanku ruskega sveta za nacionalno varnost, na katerem je bil prisoten tudi šef Gazproma Aleksej Miller.
Juščenko predloga ruskega kolega ni komentiral
Najnovejšega predloga ruskega kolega Vladimirja Putina ukrajinski predsednik ni komentiral, je pa izrazil veselje, da so pogajanja med Rusijo in Ukrajino o ceni ruskega plina, ki ga uvaža Kijev, stopila v "novo in konstruktivno fazo", v kateri obe strani "poslušata, kaj pove druga". Kot je ocenil, sta danes obe strani pokazali pripravljenost, da sedeta za pogajalsko mizo in se pogajata.
Uspešnost ima svojo ceno
Kijev in Moskva sta že več tednov v sporu zaradi napovedi ruskega koncerna Gazprom, da bo s 1. januarjem ceno plina Ukrajini s sedanjih 50 dolarjev zvišal na od 220 do 230 dolarjev za 1000 kubičnih metrov. Za Kijev je takšna cena nesprejemljiva in poskuša doseči postopno zvišanje cen. Gazprom pa je napovedal, da bo Ukrajini 1. januarja ustavil dobavo plina, če do takrat ne bo dogovora.
Juščenko je v četrtek zavrnil ponudbo Putina o posojilu, s katerim bi pri prodaji ruskega plina Kijevu ublažili prehod na tržno ceno. V skladu s Putinovim predlogom bi Rusija Ukrajini zaradi spora glede cen ruskega zemeljskega plina zagotovila posojilo v višini 3,6 milijarde ameriških dolarjev za ublažitev prehoda na tržne cene.
Cene ruskega plina se sicer za različne države razlikujejo. Baltske države za 1000 kubičnih metrov plačujejo 150 dolarjev, Gruzija 110 dolarjev, ruska zaveznica Belorusija pa le 47 dolarjev. Ruske oblasti so zvišanje cen med drugim utemeljile tudi s tem, da lahko Ukrajina, ki ji je Evropska unija po t.i. oranžni revoluciji priznala status tržnega gospodarstva, plin plačuje po tržnih cenah.
Turkmenistan bo dobavljal plin Ukrajini
Ukrajinske oblasti že dalj časa intenzivno iščejo alternativne ponudnike plina. Tako sta Ukrajina in Turkmenistan nedavno podpisala sporazum o izvozu 40 milijard kubičnih metrov zemeljskega plina v Ukrajino v prihodnjem letu, po ceni, ki je " nekaj nižja" od 65 dolarjev za 1000 kubičnih metrov, kolikor bo za turkmenistanski plin plačeval ruski koncern Gazprom.