V Vietnam prispel tudi Trump

Kim je do Vietnama potoval z vlakom, med potjo pa je užival v velikem razkošju.

Objavljeno
26. februar 2019 08.40
Posodobljeno
26. februar 2019 15.57
Ameriški predsednik je prispel v Hanoi. FOTO: AFP
A. V., Ma. F.
A. V., Ma. F.
Severnokorejski voditelj Kim Džong Un je prispel v Vietnam na sestanek z ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom. To bo njuno drugo srečanje, potem ko sta se že sestala lani v Singapurju.

Preberite še

Prihodnost za otroke


Džong Una so sprejeli z največjimi častmi, nato pa so ga v strogem varnostnem nadzoru prepeljali v hotel. V Vietnam je prispel z vlakom, z njim pa je bilo še precej spremljevalnega osebja. Med drugimi so z njimi prispeli sestra Kim Jo Džong in tesen sodelavec Kim Jong Čol, oba sta bila zraven tudi na lanskem srečanju s Trumpom.

image
Kim je s svojo delegacijo večji del poti premagal z vlakom, zadnji del pa je prevozil z avtomobilom. FOTO: Reutes


Potovali več kot dva dni


Pot od Pjongjanga do Vietnama je bila dolga. Z vlakom so opravili okoli štiri tisoč kilometrov, potovali so več kot dva dni. Večji del poti so potovali preko Kitajske, vse ceste in železniške postaje pa so bile zaradi varnosti zaprte, kar je povzročilo več prometnih zastojev.

image
Kimov vlak ima 21 vagonov. FOTO: Reuters


Zaprli so tudi železniško postajo ob njegovem prihodu v Vietnam, nato pa so z avtomobilom opravili še 170 kilometrov vožnje do Hanoja.

image
Donald Trump tik pred vkrcanjem na predsedniško letalo Air Force One, ki ga je prepeljalo na daljnji Vzhod. FOTO: Mandel Ngan/AFP

Dolga, a udobna pot


Čeprav je Kim potoval v vlakom, je užival v velikem razkošju. Njegov vlak ima 21 neprebojnih vagonov, notri so udobne zofe z roza usnjem in več konferenčnih sob. Z vlakom sicer potuje, ker se boji vožnje z letalom.

Tudi Trump je medtem že prispel v Vietnam. S severnokorejskim voditeljem bosta jutri najprej imela zasebni sestanek, zatem bo sledila skupna večerja s svetovalci, več srečanj bodo imeli tudi v četrtek.

Ameriški predsednik je bil pred odhodom na pot optimističen glede srečanja s Kimom in je dejal, da pričakuje »zelo izjemen vrh«. »Želimo denuklearizacijo Korejskega polotoka,« je dodal. »S popolno denuklearizacijo bo Severna Koreja hitro postala gospodarska sila,« je kasneje tvitnil.