Kim grozi, raketo preizkusila tudi Indija

Severnokorejski predsednik je zatrdil, da njegova država ne bo niti malo popustila "imperialističnim napadalcem". Indija pa je testirala balistično raketo srednjega dosega.

Objavljeno
09. julij 2006 13.47
Kim Jong Il na vojaški paradi v Pjongjangu
Pjongjang/New Delhi - Severnokorejski predsednik Kim Jong Il je zatrdil, da njegova država ne bo niti malo popustila " imperialističnim napadalcem" - s tem izrazom se običajno nanašajo na ZDA. Obenem Washington opozoril, da bo Pjongjang pripravljen na "totalno vojno", če se bodo ZDA maščevale za izstrelitev raket v sredo. Severnokorejski voditelj se je tudi posmehoval ameriškim ocenam, da je njegov režim na robu propada, in zatrdil, da "ne bo nobenih sprememb". Severnokorejska televizija ni navedla, kdaj je njihov voditelj izrekel te besede.

Moskva in Peking nista za ukrepanje proti Pjongjangu

Do njegovih opozoril prihaja, ko se v regiji mudi vodja ameriških pogajalcev na šeststranskih pogovorih Christopher Hill. ZDA in Japonska pa si prizadevata za sprejetje resolucije varnostnega sveta OZN, ki bi Severni Koreji določila gospodarske sankcije. Dokumentu nasprotujeta Kitajska in Rusija, stalni članici s pravico veta.

Severna Koreja je v sredo izstrelila sedem raket, med njimi raketo dolgega dosega taepodong-2. Preizkusne izstrelitve raket je označila kot "uspešne vaje", mednarodno skupnost pa posvarila pred "skrajnimi povračilnimi ukrepi", če jo bo skušala kaznovati.Pjongjang je tudi napovedal, da je pripravljen na nove izstrelitve.

Pjongjang je sicer doslej že večkrat zavrnil ameriške zahteve, naj se odpove jedrskim prizadevanjem. Že od novembra lani pa tudi bojkotira šeststranska pogajanja, s katerimi jih ZDA, Rusija, Japonska, Kitajska in Južna Koreja skušajo prepričati v odpoved razvoju jedrskega orožja.

Tudi Indija izstrelila raketo

Indija je danes izvedla preizkus balistične rakete srednjega dosega, ki lahko nosi jedrsko konico, doseže pa lahko tudi kitajski mesti Peking in Šanghaj. Preizkus z raketo agni III, ki ima doseg do 4000 kilometrov, so izvedli v indijski zvezni državi Orissa.

Indijski obrambni minister Pranab Mukherjee je maja napovedal, da je raketa agni III pripravljena na izstrelitev, vendar pa so se oblasti odločile za "časovni odlog". Opozicijske stranke so kritizirale napoved in menile, da so izstrelitev preložili zaradi pritiska ZDA.

Ameriški predsednik George Bush in indijski premier Manmohan Singh sta marca sicer sklenila zgodovinski sporazum o sodelovanju na področju civilne jedrske energije. Če ga bo potrdil ameriški kongres, bo Indija dobila dostop do ameriške jedrske tehnologije, morda pa tudi do jedrske tehnologije drugih zahodnih držav.