Peking - Vsekitajski ljudski kongres je desetdnevno letno zasedanje končal s sprejetjem delovnega poročila premiera Wen Jiabaa in 11. petletnega načrta, ki napovedujeta spremembe v kitajski gospodarski politiki. Vladno poročilo in naslednja petletka predvidevata osemodstotno gospodarsko rast za letos in 7,5-odstotno za naslednjih pet let. Rast bo temeljila predvsem na zmanjšanju porabe energije in napredku na področju znanosti in tehnologije.
Kot so poročali kitajski mediji, je poročilo podprlo 98,96 odstotka od 2981 prisotnih poslancev, prihodnji petletni načrt pa več kot 97 odstotka. Predlog proračuna je podprlo 87 odstotka poslancev, poročilo o delu vrhovnega ljudskega sodišča pa "le" 78 odstotkov.
V naslednjih petih letih poudarek na gospodarski učinkovitosti
"Potrditev vladnega akcijskega načrta za naslednjih pet let pomeni velik premik v kitajski gospodarski politiki, ki je doslej temeljila na razvoju mest in velikem vlaganju v drage projekte, poslej pa bo večja pozornost namenjena vlaganju v podeželje ter znanost in tehnologijo za trajnostni razvoj," je izjavil poslanec Li Chong'an.
Kitajska je v preteklih petih letih ohranjala 9,5-odstotno gospodarsko rast. Leta 2005 se je gospodarska rast povzpela na 9,9 odstotka, bruto domači proizvod pa je presegel 1700 dolarjev.
Kitajska bo v prihodnjih petih letih največji poudarek namenila gospodarski učinkovitosti, pa tudi družbeni enakosti z zmanjšanjem razlik med bogatimi in revnimi. Vlada bo za izboljšanje položaja več kot 700 milijonov kitajskih kmetov letos porabila 42 milijard dolarjev, kar je za 14,2 odstotka več kot lani. Predvideno je tudi 14,7-odstotno povečanje proračuna za vojsko na 35 milijard dolarjev.
Kitajski premier je na novinarski konferenci ob koncu zasedanja kongresa zagotovil, da bo Kitajska nadaljevala reforme kljub vse večjim gospodarskim, družbenim in okoljskim problemom. "Dosledno in neomajno moramo nadaljevati reforme in odpiranje," je dejal Wen. "Trdno se moramo držati poti socializma s kitajskimi značilnostmi. Čeprav nas na tej poti čakajo težave, se ne smemo ustaviti. Umik ni opcija," je poudaril.
Premajhna skrb za navadne državljane
Wen je priznal, da se vlada v preteklih letih ni dovolj posvetila vprašanju, kako živijo navadni državljani. "Ni nam uspelo rešiti problemov, ki najbolj tarejo Kitajce, kot so zdravje, izobraževanje, stanovanja in varnost," je poudaril.
Premier je tudi priznal, da se je številnim kitajskim kmetom zgodila krivica zaradi nezakonite zaplembe njihove zemlje. "Spoštovati moramo demokratične pravice kmetov, zlasti njihovo pravico do samostojnega upravljanja z zemljo, ki jo imajo v najemu," je dejal. Lokalne oblasti in podjetja si pogosto samovoljno prilaščajo zemljo kmetov, zaradi česar prihaja do množičnih protestov.
Wen je priznal, da vladi ni uspelo ustaviti hudega onesnaževanja okolja, kar je resen problem za razvoj Kitajske.
Jena ne bodo revalvirali
Kitajski premier je še dejal, da Kitajska ne bo še enkrat revalvirala svoje valute."Ni več potrebe, da bi z administrativnimi ukrepi vplivali na spremembo tečaja juana bodisi navzgor bodisi navzdol. Presenečenj ne bo več," je zagotovil. Kitajska je julija lani za 2,1 odstotka revalvirala svojo valuto, ki je bila pred tem enajst let trdno vezana na ameriški dolar.
Odnos do Tajvana in Japonske
Glede Tajvana je Wen dejal, da je Kitajska pripravljena na vse. "Pozorno spremljamo razvoj in smo popolnoma pripravljeni na vse možnosti," je dejal Wen. Ob tem je kritiziral odločitev tajvanskega predsednika Chen Shui-biana, da ukine vladni svet za združitev z matično Kitajsko. "Njegove poteze so izjemno pustolovske, nevarne in napačne," je dejal in dodal, da Kitajska ne bo nikoli pristala na neodvisnost Tajvana.
O kitajsko-japonskih odnosih pa je dejal, da se ne bodo izboljšali, dokler bo japonski premier Džuničiro Koizumi obiskoval sporno svetišče Jasukuni. "Kitajsko-japonski odnosi so naleteli na številne težave, ki si jih ne želimo. Razlog, ki stoji za temi težavami, nima nič s Kitajsko in japonskim narodom," je poudaril. "Opraviti morajo z dejstvom, da japonski voditelj obiskuje tempelj, kjer so pokopani najhujši vojni zločinci," je dodal Wen.
Nacionalni interesi imajo prednost
Kitajski premier je na novinarski konferenci spregovoril tudi o svobodi tiska. Medije in internetne ponudnike je pozval k "samodisciplini", saj so nacionalni interesi pred svobodo govora. "Vsak državljan ima svobodo govora in objavljanja, vendar se mora držati zakonov ter ščititi nacionalni interes in interese družbe," je poudaril.
Vsekitajski ljudski kongres s skoraj 3000 poslanci iz vse države se sestane enkrat letno. Ko se kongres ne sestaja, njegovo delo opravlja 153-članski stalni komite, ki sprejme večino zakonov.