Peking/Tokio - Kitajska je državam, ki sodelujejo na šeststranskih pogovorih o severnokorejskem jedrskem vprašanju, sporočila, da izjave severnokorejskega voditelja Kim Jong Ila nakazujejo, da Pjongjang ne načrtuje drugega jedrskega poskusa. Kitajski odposlanec Tang Jiaxuan se je v četrtek namreč mudil v Pjongjangu, kjer se je sestal s Kimom, o tem srečanju pa je obvestil tudi Tokio.
Kitajska vlada je predstavnikom Japonske, Rusije, ZDA in obeh Korej sporočila, da je Peking na podlagi Kimovih izjav ugotovil, da Severna Koreja v tem trenutku nima namena izvesti drugega jedrskega poskusa. Vendar pa ob tem niso povedali, kaj natančno je Kim dejal o možnem drugem poskusu.
Kim se je tudi ponovil, da bi morale ZDA umakniti svoja prizadevanja za finančno izolacijo Pjongjanga, preden se Severna Koreja vrne na šeststranska pogajanja.
Japonska bo nadzirala ladje v smeri Severne Koreje
Po poročilih japonskega časnika pa Japonska v svojih zahodnih in južnih vodah načrtuje nadzor ladij, ki bodo plule v smeri Severne Koreje. Pristojnosti Japonske so v tem primeru vprašljive zaradi institucionalnih ovir njene vojske. Po drugi svetovni vojni namreč velja prepoved uporabe oboroženih sil z namenom napada, vendar po interpretaciji dovoljuje uporabo sil v primeru samoobrambe.
Tokio je med svojo azijsko turnejo obiskala ameriška državna sekretarka Condoleezza Rice.
Pjongjang: Sankcije pomenijo vojno napoved
VS ZN je 14. oktobra, šest dni po severnokorejskem jedrskem poskusu, soglasno podprl resolucijo o sankcijah proti Severni Koreji, v kateri je jedrski poskus Pjongjanga označil kot jasno grožnjo mednarodnemu miru in varnosti. Na zahtevo Kitajske in Rusije resolucija ne omenja morebitnih vojaških sankcij, zahteva pa ukinitev vseh programov, povezanih z orožjem za množično uničevanje in balističnimi izstrelki, ter poziva k uvedbi širokih gospodarskih, diplomatskih in finančnih sankcij.
Severna Koreja je v odzivu sankcije označila za vojno napoved in napovedala "neusmiljene udarce" v primeru kršenja njene suverenosti. Ostale države so uvedbo sankcij pozdravile, le Kitajska je izrazila določene zadržke.